fot. Monika Bilska

[TYLKO U NAS] Prof. G. Kucharczyk: Musimy ciągle odnawiać w sobie pamięć faktu, że św. Jadwiga do tej pory jest jedynym kanonizowanym królem Polski

Nie tylko mamy pamiętać o naszym jedynym świętym królu, ale mamy uczyć się od niego, jak łączyć wierność chrześcijańskim zasadom z konsekwencją w bronieniu polskiej racji stanu – podkreślił prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk, w felietonie z cyklu „Spróbuj pomyśleć” na antenie Radia Maryja.

8 czerwca obchodziliśmy 25. rocznicę kanonizacji królowej Jadwigi. Uroczystość kanonizacyjna odbyła się na krakowskich Błoniach. Mszy św. przewodniczył wówczas św. Jan Paweł II. Prof. Grzegorz Kucharczyk ocenił, że wygłoszona homilia była jedną z najpiękniejszych nauk Papieża Polaka.

„Długo czekałaś, Jadwigo, na ten uroczysty dzień. Prawie 600 lat minęło od twej śmierci w młodym wieku. Umiłowana przez naród cały, ty, która stoisz u początku czasów jagiellońskich, założycielko dynastii, fundatorko Uniwersytetu Jagiellońskiego w prastarym Krakowie, długo czekałaś na dzień swojej kanonizacji” – przytoczył felietonista.

Św. Jan Paweł II podkreślał, że wielu Polaków czekało na kanonizację królowej Jadwigi. Wśród oczekujących na ten proces był bł. ks. kard. Stefan Wyszyński.

– Musimy ciągle odnawiać w sobie pamięć faktu, że św. Jadwiga do tej pory jest jedynym kanonizowanym królem Polski (…). Papież Polak mówił, że „najgłębszym rysem jej krótkiego życia, a zarazem miarą jej wielkości, jest duch służby. Uczyła się go u stóp wawelskiego krucyfiksu, ażeby uczyć się  ofiarnej miłości od samego Chrystusa” – przypomniał prof. Grzegorz Kucharczyk.

Historyk wyjaśnił, że ofiarna miłość do ojczyzny św. Jadwigi była konieczną podstawą do budowy potęgi imperium jagiellońskiego.

– Polska władczyni, poświęcając osobiste szczęście i prestiż swojej dynastii przez związanie się z władcą pogańskiej Litwy, doprowadziła do bezkrwawej chrystianizacji tego kraju. Szczególnie w naszych czasach to dzieło św. Jadwigi jest wyjątkowym znakiem. Dziś widzimy, jak za naszą wschodnią granicą próbuje się budować imperium „krwią i żelazem” – poinformował rozmówca.

Autor felietonu przytoczył również słowa bł. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, który mówił, że „Kościół ma tę zasługę dla ludzkości i narodów rządzonych, że rządców i królów nauczył miłości oraz stworzył nieznany dotychczas rodzaj – królów świętych i władców świętych”.

– Prymas Tysiąclecia wypowiedział te słowa, nawiązując do wstawiania się św. Jadwigi u swojego męża w obronie ubogich poddanych pokrzywdzonych przez królewskich urzędników. Król naprawiał krzywdy – więc wydawałoby się, że to wystarczy – jednak św. Jadwiga pytała „kto im łzy powróci?”. To jest styl rządzenia ludźmi i właściwy sposób obchodzenia się z obywatelami (…). 25 lat temu, podczas uroczystości kanonizacyjnej, św. Jan Paweł II mówił: „jesteś świętą patronką Polski w jej dziedzicznym wymiarze – Polski za twoją sprawą zjednoczonej z Litwą i Rusią” – powiedział prof. Grzegorz Kucharczyk.

Felietonista wskazał, że obecnie również jesteśmy powołani do kierowania państwem zgodnie z zasadami moralnymi. Podkreślił, że powinniśmy czerpać przykład ze św. Jana Pawła II oraz św. Jadwigi królowej.

– Nie tylko mamy pamiętać o naszym jedynym świętym królu, ale mamy uczyć się od niego, jak łączyć wierność chrześcijańskim zasadom z konsekwencją w bronieniu polskiej racji stanu – podsumował historyk.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl