twitter.com/USEmbassyWarsaw

Placówki dyplomatyczne w Polsce oddały hołd ofiarom Powstania Warszawskiego

W środę w 74. rocznicę Powstania Warszawskiego, ambasady m.in.: USA, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Francji, Węgier, Irlandii, Austrii i Szwecji w Polsce, oddały hołd ofiarom i uczestnikom Powstania Warszawskiego.

Hołd ofiarom Powstania Warszawskiego oddała m.in. ambasada Stanów Zjednoczonych w Polsce.

„Dziś jest 74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Nasi Marines @USMC oddali hołd Powstańcom przy Pomniku Małego Powstańca. Pamiętamy. #PW1944” – czytamy na oficjalnym profilu ambasady USA w Polsce na Twitterze.

„Dziś 74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Wczoraj Ambasador Szwecji Stefan Gullgren wziął udział w Uroczystym Apelu Poległych i złożył wieniec przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego” – napisała w środę Ambasada Szwecji w Warszawie.

Ambasada Austrii w Polsce udostępniła za pomocą Facebooka film upamiętniający Powstanie Warszawskie, przypominając datę jego rozpoczęcia.

„1 sierpnia, 17:00. Godzina W. 74 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego” – możemy przeczytać na profilu ambasady.

Ambasada Ukrainy w Polsce także przypomniała na Twitterze, że „74 lata temu, 1 sierpnia o 17:00 Polacy stanęli do walki z niemieckim okupantem”.


„Pamiętajmy” – podkreśliła ukraińska ambasada.

„1 sierpnia w godzinę >>W<< Polacy oddają cześć uczestnikom Powstania Warszawskiego” – przypomniała ukraińska ambasada na Twitterze.

„Miasto zatrzymuje się. Minutą ciszy mieszkańcy Warszawy oddają hołd poległym i ocalałym powstańcom” – dodała ukraińska ambasada.

Również ambasada Francji złożyła hołd uczestnikom i ofiarom Powstania Warszawskiego.

„Pan Mathieu Carmona, chargé d’affaires Ambasady Francji, uczestniczył 31 lipca w Warszawie w uroczystym Apelu Poległych na Placu Krasińskich w obecności Prezydenta RP, Prezydent Warszawy oraz licznych przedstawicieli polskich władz. 1 sierpnia wziął udział w uroczystościach na cześć Armii Krajowej oraz polskiego ruchu oporu.” – napisano na Facebooku francuskiej ambasady.


Z kolei ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce Jonathan Knott, oddał hołd bohaterom Powstania Warszawskiego, składając tradycyjny wieniec maków przy pomniku Armii Krajowej i Państwa Podziemnego w Warszawie. Poinformowała o tym ambasada na Twitterze.

„Pamiętamy o Powstaniu Warszawskim i jego bohaterach!” – to z kolei wpis Ambasady Węgier w Polsce zamieszczony na jej oficjalnym profilu facebookowym.


„Dziś 74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Oddaliśmy hołd bohaterskim powstańcom, składając wieniec pod Pomnikiem Armii Krajowej w Warszawie #Pamiętamy #PW1944 PowstanieWarszawskie” – napisała na Twitterze Ambasada Irlandii w Polsce.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad 2 miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

PAP/RIRM

 

 

drukuj