Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza do „Pokoju na lato”

Spotkania z varsavianistami, koncerty, warsztaty fotograficzne i kulinarne, kino plenerowe i przedwojenne karaoke oraz relaks i możliwość zjedzenia czegoś smacznego zaoferuje od 30 lipca pawilon rekreacyjno-kulturalny „Pokój na lato” Muzeum Powstania Warszawskiego.

Agnieszka Szulejewska, kierownik Działu Projektów Kulturalnych Instytutu Stefana Starzyńskiego, oddziału Muzeum Powstania Warszawskiego, powiedziała, że placówka postanowiła rozszerzyć działalność. Otworzono więc pawilon rekreacyjno-kulturalny na skarpie na rogu ul. Towarowej i Grzybowskiej.

– Chcemy zaproponować mieszkańcom i zagłębiu biurowemu, które wyrosło w ciągu tych lat wokół nas przestrzeń, gdzie będą mogli zrelaksować się, odpocząć po pracy, zjeść coś dobrego. A także zapoznać się z programem kulturalnym, który pomoże im poznać lepiej historię Warszawy w sposób ciekawy, często nowatorski. Na dwa miesiące przeniesiemy tę narrację właśnie do „Pokoju na lato” – powiedziała kierownik Działu Projektów Kulturalnych.

Podczas oficjalnego otwarcia, które zaplanowano na wieczór 30 lipca, odbędzie się koncert „Piotra Zabrodzkiego podróż sentymentalna”, który ze swoim kwartetem zagra autorskie interpretacje przed i powojennych szlagierów takich jak „Tango milonga”, „Umówiłem się z nią na dziewiątą” czy „Na pierwszy znak”.

Pawilon ma być przestrzenią dialogu, spotkań i relaksu.

–  Na co dzień naszymi stałymi gośćmi będą varsavianiści opowiadający o artystach, których życie i twórczość jest związana z Warszawą. Jarek Wojciechowski np. przedstawi ciekawostki o sporcie w międzywojniu czy życiu towarzyskim Stefana Starzyńskiego. Będzie Grupa Teatralna Warszawiaki, spektakle inspirowane życiem miasta, szczególnie tym „wolskim sznytem” czy spotkania dotyczące stołecznej architektury – przedwojennej i powojennej – wyjaśniła Agnieszka Szulejewska.

Nowa przestrzeń zaprasza na jazzowe koncerty, a także warsztaty, które poprowadzi Michał Polcyn. Zaplanowano również warsztaty o gwarze warszawskiej oraz warsztaty fotograficzne i kulinarne pt. „Jedz powoli”. Goście będą mieli szansę spróbować sił w przedwojennym karaoke albo wziąć udział w przedwojennych potańcówkach. W sierpniowe wieczory na mieszkańców będzie czekać letnie kino plenerowe, w którym – jak zapowiadają organizatorzy – z „gigantycznego hamaka wśród drzew” będzie można obejrzeć filmy związane z Warszawą.

– Codziennie przed południem planujemy zajęcia dla najmłodszych dotyczące m.in. symboli warszawskich czy wiedzy dotyczącej architektury, baśni i legend związanych z miastem. Natomiast wieczory staramy się przygotować pod kątem relaksu, czyli pokazów teatralnych, małych spektakli czy koncertów. Także program jest bogaty, a przy okazji będzie można również zjeść i wypić coś dobrego. Całość będzie czynna w godzinach otwarcia Muzeum, czyli od 10 do 18 oraz oczywiście dłużej – dodaje Agnieszka Szulejewska.

Podkreśla, że sam pawilon to „piękna drewniana konstrukcja”.

– Z Muzeum prowadzi do niego specjalnie zaprojektowany mostek, praktycznie zawieszony w koronach drzew, co jest też pewną dodatkową atrakcją. Do pawilonu można oczywiście wejść również po schodkach znajdujących się na skarpie od strony ul. Towarowej – mówi kierownik Działu Projektów Kulturalnych.

Odnosząc się do samej idei otwarcia pawilonu przypomina, że narracja Muzeum Powstania Warszawskiego jest znana i dość określona.

– Dotyczy trudnych tematów okupacji i powstania. Natomiast ta przestrzeń ma być swoistą alternatywą. By ten „Pokój” po pierwsze kojarzył się z okresem bez wojny, a po drugie nawiązywał do takiej warszawskiej tradycji wyjeżdżania podczas wakacji chociażby nad Świder i wynajmowania tam na lato pokojów. Dlatego postanowiliśmy dla wszystkich warszawiaków otworzyć w mieście taki „pokój na lato” – podsumowała Szulejewska.

Pawilon ma być czynny do 27 września.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl