fot. https://twitter.com/aan_gov_pl

„Pamięć nie umiera” – premiera powstańczych wspomnień batalionu ,,Gustaw” i ,,Harnaś”

Wspomnienia powstańców związanych z batalionami Armii Krajowej ,,Gustaw” i ,,Harnaś” zawiera publikacja historyczno-biograficzna pod tytułem ,,Pamięć nie umiera”. Prezentacja wydawnictwa odbyła się w Pałacu Staszica w Warszawie – w miejscu, które 78 lat temu było jedną z redut powstańczych. W wydarzeniu wzięli udział m.in. kombatanci.

Publikacja ,,Pamięć nie umiera” zawiera relacje pochodzące z zasobu Archiwum Akt Nowych. Jego dyrektor, Mariusz Olczak, mówił, że kompletowanie dokumentów powstańczych jeszcze się nie skończyło.

Jednego archiwum szukamy od wielu lat (nie tylko my, ale również sami żołnierze), a mianowicie archiwum Tadeusza Macińskiego (Prusa), który pełnił bardzo wysokie funkcje zarówno w powstaniu, jak i w Okręgu Stołecznego Stronnictwa Narodowego i zgromadził kilka tysięcy oryginalnych dokumentów z konspiracji. To archiwum niestety zaginęło po drugiej połowie lat osiemdziesiątych. W zasadzie to jest największe archiwum powstańcze z oryginalnymi dokumentami, którego obecnie poszukujemy – zaznaczył dyrektor Archiwum Akt Nowych.

Prace nad zbiorem ,,Pamięć nie umiera” rozpoczęły się w 2016 r. Pierwszy tom obejmuje okres konspiracji i powstania warszawskiego. Drugi to wspomnienia z niewoli niemieckiej i okresu represji po wojnie. W trzecim będą biogramy i fotografie powstańców.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl