Ponad 520 litrów krwi zebrano w rocznicę powstania warszawskiego

Ponad 520 litrów krwi zebrano w ramach ogólnopolskiej akcji ,,Przelej krew w rocznicę Powstania Warszawskiego”. Organizatorzy podkreślają, że to nie tylko zwykły gest, ale też patriotyczny czyn, dzięki któremu można będzie uratować zdrowie i życie innych ludzi.

– Przeszło 1500 osób z miast i miasteczek oddało krew w rocznicę powstania warszawskiego, upamiętniając tym samym patriotyczny zryw Polaków – powiedział w rozmowie z PAP koordynator akcji Bartłomiej Ilcewicz.

Kampania odbyła się w rocznicę rozpoczęcia powstania w 15 miejscowościach m.in. w Warszawie, Szczecinie, Łodzi, Ostrołęce, Słupsku i Bielsku-Białej.

– Na nasze wezwanie odpowiedziało wielu młodych ludzi. Wśród nich byli tacy, którzy po raz pierwszy w życiu odwiedzili centrum krwiodawstwa – dodał.

Jak zaznaczył, osoby które wzięły udział w akcji przede wszystkim kierowały się uczuciami patriotycznymi.

– Daliśmy wyraz hołdu tym, którzy walczyli w powstaniu warszawskim, a także ofiarom cywilnym. Chcemy pamiętać i przypominać o tym, co wydarzyło się w Warszawie 72 lata temu – zapewnił.

– Wzięcie udziału w akcji to patriotyczny czyn. Bycie patriotą nie może być pustym sloganem. Oddanie krwi to pomoc dla drugiego człowieka, a jednocześnie wyraz szacunku i miłości dla ojczyzny – podkreślił Ilcewicz.

Koordynator akcji ,,Przelej krew w rocznicę Powstania Warszawskiego” zapowiedział, że kampania zostanie powtórzona i liczy, że w przyszłym roku włączą się do niej kolejne miejscowości.

Tegoroczną akcję wsparli m.in. żołnierz Armii Krajowej kpt. Zbigniew Piasecki pseudonim ,,Czekolada” i uczestnik powstania warszawskiego gen. Jan Podhorski pseudonim ,,Zygzak”.

Patronat honorowy nad akcją objęli: szczecińskie koło Związku Powstańców Warszawskich, Światowy Związek Żołnierzy AK Okręg Szczecin, Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Szczecin oraz szczeciński IPN.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl