fot. Nasz Dziennik

Od dziś bezpłatny pobyt rodziców w szpitalu

Bezpłatny pobyt w szpitalu rodzica lub opiekuna prawnego dziecka oraz osoby niepełnosprawnej – od dziś to już realne. W życie wchodzi nowelizacja ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.  W przygotowaniach jest także projekt, który zapewni darmowe leki dla kobiet w ciąży.

W myśl obowiązujących dotąd przepisów, jeśli przebywanie osób bliskich przy dziecku powodowało dla szpitala dodatkowe koszty, to ponosił je rodzic lub opiekun. Szpital mógł, ale nie musiał pobierać opłat. Zależało to od dyrektorów placówek. Od teraz sytuacja się zmienia. Szpitale nie będą mogły pobierać opłat od rodziców i opiekunów, którzy towarzyszą swoim dzieciom i osobom niepełnosprawnym. Koszty będą pokrywane przez NFZ.

Ponadto rząd wraz z ministrem zdrowia podjęli decyzję o przygotowaniu rozwiązania, które będzie wsparciem dla kobiet w ciąży. Projekt przewiduje, że leki, które kobiety w ciąży muszą przyjmować ze względu na stan zdrowia, będą w 100 proc. finansowane z budżetu państwa. Recepty na darmowe leki dla kobiet w ciąży mają wystawiać ginekolodzy posiadający kontrakt z NFZ-em lub lekarze podstawowej opieki zdrowotnej. Resort zdrowia szacuje, że w najbliższych latach programem może zostać objętych około 380 tys. kobiet rocznie.

TV Trwam News/RIRM

drukuj