Na Podkarpaciu staną figury polskiego ułana i węgierskiego huzara

W Przemyślu odsłonięte zostaną figury polskiego ułana i węgierskiego huzara. Przypominać będą wydarzenia z I wojny światowej, kiedy w mieście stacjonowali węgierscy żołnierze. Postaci będą wykonane z brązu i staną w pobliżu Bramy Rycerskiej.

Z inicjatywą ofiarowania figury huzara wystąpiła strona węgierska – poinformował Witold Wołczyk, rzecznik prasowy prezydenta Przemyśla.

 – Z takim pomysłem przyjechała do nas pani konsul Węgier z Krakowa. Przyjęliśmy ten pomysł bardzo życzliwie. Z kolei wykonanie figury ułana z 1. Pułku Ułanów Legionów Polskich zaproponował marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który pochodzi z Przemyśla – dodał Witold Wołczyk.

Wydatki związane z zaprojektowaniem oraz wykonaniem obu postaci będą pochodzić z budżetu parlamentu Węgier i Kancelarii Sejmu.

Cieszymy się z tego pomysłu, ponieważ podkreśla on to, co działo się w naszym mieście. Przypomina jego burzliwą i ciekawą historię oraz związki, jakie łączyły Przemyśl z innymi państwami, m.in. z Węgrami – zaznaczył rzecznik.

Podczas niedawnej wizyty w Przemyślu konsul Węgier przekazała gipsowy model huzara. Przedstawia on węgierskiego żołnierza, obok którego znajduje się skrzynka pocztowa. Huzar w ręku trzyma list, który zamierza wysłać do rodziny pozostawionej w ojczyźnie.

Natomiast polski ułan przedstawiony jest w tradycyjnym stroju, znajduje się w pozycji stojącej i ręce oparte ma na szabli. Jest to żołnierz z 1. Pułku Ułanów Legionów Polskich. Ułanów tych nazywano „Beliniaki” od nazwiska dowódcy – Władysława Beliny-Prażmowskiego.

Jak zaznaczył Witold Wołczyk, figury będą naturalnej wielkości. Ich odsłonięcie planowane jest na początek września.

Szczegóły uroczystości wciąż są ustalane. Wiemy już jednak, że udział weźmie m.in. orkiestra reprezentacyjna armii węgierskiej – podkreślił.

Samorząd Przemyśla ma związki z Węgrami nie tylko historyczne. Od kilkunastu lat miastem partnerskim Przemyśla jest węgierskie miasto Eger.

W ubiegłym tygodniu Sejm przyjął uchwałę ustanawiającą 2016 r. Rokiem Solidarności Polsko-Węgierskiej. W tym roku przypada 60. rocznica Poznańskiego Czerwca i węgierskiego powstania z 1956 r. Podobną uchwałę wcześniej przyjęli senatorowie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl