78. rocznica ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła

Na wrocławskim Ostrowie Tumskim odbywają się dziś obchody 78. rocznicy ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła. Ogólnopolskie uroczystości zostały zorganizowane już po raz dwunasty.

O godz. 9.00 pod tablicą z Prawdami Polaków, w kościele pw. św. Marcina złożono wieńce i kwiaty. Godzinę później, w Archikatedrze Wrocławskiej pw. św. Jana Chrzciciela, odprawiona została Msza św. pod przewodnictwem ks. bp. dr. Adama Dyczkowskiego, biskupa seniora diecezji Zielonogórsko–Gorzowskiej. Do późnego popołudnia potrwają wykłady, prezentacje archiwalnych nagrań i występy okolicznościowe.

Ideą tegorocznej edycji spotkania jest druga Prawda: „Wiara ojców naszych jest wiarą naszych dzieci” – mówi prezes inicjatywy historyczno-edukacyjnej Rodzina Rodła Tadeusz Szczyrbak.

– To świadectwo ciągłości Polski z Chrystusem i Maryją. To (wtedy) blisko 1000 lat Polski chrześcijańskiej, katolickiej – dziś już 1050 lat – naszego związku z cywilizacją łacińską. Wtedy w 1938 roku, i myślę, że również dzisiaj, Polacy musieli i muszą zdawać sobie sprawę, że nasze trwanie przy polskości, nasze trwanie i rozwijanie dalej tego wspaniałego, wielopokoleniowego dziedzictwa może mieć miejsce dzięki temu, że będziemy obstawali przy tradycji, że będziemy związani z naszą wiarą, z tym wszystkim, co wypracował i przez stulecia prowadził Kościół katolicki – wskazuje Tadeusz Szczyrbak.

Prawdy Polaków spod Znaku Rodła, proklamowane na Kongresie Polaków w Berlinie 6 marca 1938 roku, stały się wyznaniem miłości do Ojczyzny i „małym dekalogiem” polskości. Dr Jan Kaczmarek, sekretarz generalny i kierownik naczelny Związku Polaków w Niemczech, ogłosił pięć Prawd:

Jesteśmy Polakami!

Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci!

Polak Polakowi bratem!

Co dzień Polak Narodowi służy!

Polska Matką naszą, nie wolno mówić o Matce źle!

Związek Polaków w Niemczech był organizacją reprezentującą lud polski w Niemczech. Przez 17 lat działalności w okresie międzywojennym zapisał bardzo chwalebne karty – podkreśla Tadeusz Szczyrbak.

– Karty na niwie oświatowej, religijnej, spółdzielczej, wydawniczej i pod każdym innym względem. Na czele tej organizacji stali katoliccy księża z ks. Patronem Bolesławem Domańskim, Prezesem na czele. I dlatego też dzięki tej wspaniałej postawie polskich kapłanów, lud polski w ówczesnych Niemczech wytrwał przy mowie i wierze ojców, pamiętał o historii swoich przodków, tęsknił za Polską za tą odrodzoną II RP – wyjaśnia prezes Rodziny Rodła z Wrocławia.

Uroczystości zorganizowały Rodzina Rodła we Wrocławiu oraz tamtejsze Stowarzyszenie Oświaty i Wychowania.

RIRM

 

 

 

drukuj