PAP/Tytus Żmijewski

Min. J. Brudziński: Służby mundurowe są jednym z najważniejszych elementów funkcjonowania państwa

Służby mundurowe są jednym z najważniejszych elementów funkcjonowania państwa – podkreślił szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Joachim Brudziński przebywa z wizytą w woj. kujawsko-pomorskim. W Bydgoszczy wziął udział w odprawie z komendantami Policji, Państwowej Straży Pożarnej oraz Straży Granicznej.

Szef resortu chce podczas takich spotkań m.in. uzyskać informacje od komendantów wojewódzkich o specyfice i problemach związanych ze służbą w danych regionach kraju.

Minister Joachim Brudziński, zapewnił, że rząd Zjednoczonej Prawicy odwraca trend, który wprowadziła koalicja Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego; czyli likwidowanie posterunków policji, marginalizacje służb mundurowych i umniejszanie prestiżu tego zawodu.

Przypomniał też, że rząd Mateusza Morawieckiego, przeznacza duże środki finansowe na zwiększenie bezpieczeństwa Polaków i podwyżki dla służb.

– Do roku 2020 do służb mundurowych popłynie ponad 9 mld zł w głównej mierze na uposażenie i na modernizację. Tak, aby wasza praca, była pracą skuteczniejszą i bezpieczniejszą. W przypadku Straży Pożarnej chodzi tutaj o sprzęt ratujący życie, mienie ludzie. W przypadku policji, również o sprzęt, o radiowozy. Tak samo Straż Graniczna. Pamiętamy również o tym, żeby ta służba – bo trudno tutaj mówić o pracy w mundurze, czy to policjanta, strażaka, czy strażnika granicznego – była również pracą w sposób godziwie opłacany i o tym też myślimy. Mam świadomość, że jest to jeszcze dalece niewystarczające i niesatysfakcjonujące, ale jednak te działania są podejmowane. Na początku maja ponad 150 mln zł popłynęło do funkcjonariuszy na tych najniższych grupach zaszeregowania – powiedział Joachim Brudziński.

Szef MSWiA weźmie dzisiaj udział również w uroczystych obchodach Wojewódzkiego Dnia Strażaka w Rypinie.

RIRM

drukuj