Szef MSWiA spotka się z przedstawicielami służb mundurowych ws. podwyżek

Szef MSWiA Joachim Brudziński spotka się z przedstawicielami służb mundurowych ws. podwyżek. Rozmowy są planowane na 19 kwietnia. To odpowiedź resortu na apel związkowców, którzy pod koniec marca wystąpili m.in. z postulatami podwyżek o 650 zł i zagrozili strajkiem, jeśli do 14 kwietnia nie zostanie podpisane porozumienie w tej sprawie.

Dziś, podczas odprawy służb mundurowych w Lublinie, minister Joachim Brudziński poinformował o planowanym spotkaniu. Zaznaczył, że nie ma problemu z wsłuchiwaniem się w głos społeczny i dzieleniem pieniędzy sprawiedliwie i racjonalnie.

Przed nami od 1 maja 150 mln zł do rozdysponowania w ramach wszystkich służb mundurowych na uposażenia funkcjonariuszy najniżej dziś zarabiających. To jest konkret. 1 stycznia 2019 r. kolejna podwyżka trafi do portfeli budżetów domowych wszystkich funkcjonariuszy. Czyli z podwyżką z 2017 r. – uśredniając – można powiedzieć, że będzie więcej o 800 zł w portfelu funkcjonariusza niż to było w 2015 r. Czy to jest wystarczające? Na pewno nie. Ale jednak podejmujemy działania – powiedział szef MSWiA.

Minister Brudziński zaapelował przy tym o racjonalne wydatkowanie środków, które trafiają do służb mundurowych w ramach programu ich modernizacji. Zgodnie z nim, formacje podległe MSWiA – policja, Państwowa Straż Pożarna, Straż Graniczna, Służba Ochrony Państwa – otrzymają w latach 2017-2020 łącznie ponad 9 mld zł. Program zakłada m.in. wymianę zużytego sprzętu, rozbudowę i modernizację infrastruktury czy zakup wyposażenia.

RIRM

drukuj