fot. flickr.com

Parlament: koniec prac nad dwiema ustawami dot. osób niepełnosprawnych

Parlament zakończył prace nad dwiema ustawami dotyczącymi osób niepełnosprawnych. Dziś przyjął je Senat, a w środę uchwalił Sejm. Teraz trafią do podpisu prezydenta.

Projekty powstały w odpowiedzi na postulaty osób protestujących w Sejmie. Zgodnie z rządową propozycją renta socjalna wzrośnie z 865 zł do blisko 1030 zł. Regulacja ma wejść w życie 1 września 2018 r. z mocą od 1 czerwca.

Senat przyjął też ustawę, autorstwa Prawa i Sprawiedliwości, która dotyczy wsparcia osób o znacznym stopniu niepełnosprawności. Rozwiązania gwarantują oszczędności w wydatkach na wyroby medyczne i rehabilitację. Mają obowiązywać od 1 lipca.

W trakcie prac nad ustawą senator Jan Rulewski z Platformy Obywatelskiej zgłosił poprawki. Jedna z nich dotyczyła podniesienia zasiłku pielęgnacyjnego do 500 zł. Senator PiS Antoni Szymański mówił, że postulat jest słuszny, jednak przyjęcie poprawek spowoduje wydłużenie procesu wejścia w życie całej ustawy.

– Mamy zapowiedź premiera, że niebawem zostanie przedstawiona mapa drogowa „dochodzenia do poprawy sytuacji osób niepełnosprawnych”. Myślę, że tam również te poprawki znajdą swoje miejsce. Natomiast dzisiaj, z racji również terminowości, mamy świadomość tego, że przyjęcie poprawek oznacza powrót ustawy do Sejmu praktycznie za miesiąc, czyli wydłużenie znaczące procedury w tej sprawie. Pewne oczekiwania społeczne są takie, żeby jak najszybciej  problem rozwiązać, zwartość ustawy również. Tak że z tych powodów, nie negując sensowności poprawek, jestem za tym, żeby ją przyjąć bez nich – powiedział sen. Antoni Szymański.

Za ustawą bez poprawek zagłosowało 53 senatorów, 13 było przeciw, 17 wstrzymało się od głosu. Osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie protestują w Sejmie od 18 kwietnia. Oprócz podniesienia renty socjalnej, domagają się, by kwota 500 zł tzw. dodatku na życie była im przekazywana w formie pieniężnej, a nie rzeczowej.

RIRM

drukuj