M. Morawiecki: zależy nam na rozwoju zrównoważonym i odpowiedzialnym

Zależy nam na rozwoju zrównoważonym i odpowiedzialnym – mówił we wtorek wicepremier Mateusz Morawiecki na konferencji podsumowującej rok rządu PiS. Wskazał na konieczność uszczelnienia systemu podatkowego, co umożliwi zwiększenie wsparcia finansowego dla polskich rodzin.

Morawiecki podkreślił, że rządowi zależy na rozwoju zrównoważonym i odpowiedzialnym.

„Rozwój zrównoważony traktujemy bardzo serio, bo do tej pory rozwój był postrzegany przez pryzmat wzrostu wielkich aglomeracji, dużych miast. […] Nasz rozwój, który ma być społecznie i terytorialnie zrównoważony, jest zupełnie innym modelem rozwoju” – podkreślił wicepremier.

Przypomniał, że przez ostatnie 25 lat w Polsce dominował model, w którym korzyści czerpały „wybrane części społeczności”.

„Tymczasem w Polsce 40 proc. osób żyje na terenach wiejskich, 30 proc. pozostałych osób żyje na terenach małych miejscowości, powiatów mniejszych i tylko pozostała część, 30 proc., na terenach dużych miast” – zwrócił uwagę.

„Traktujemy to jako całkowicie fundamentalne wyzwanie, przebudowanie całego modelu gospodarczego tak, żeby służył przede wszystkim ludziom” – dodał wicepremier, minister rozwoju i finansów.

Podkreślił, że rząd stawia na inwestycje, innowacje, rozwój, eksport, wysokoprzetworzone produkty, a nie – jak do tej pory w większym stopniu – na kredyt i konsumpcję. Jak wskazał, najlepszym przykładem na to jest sektor motoryzacyjny. Mówił, że jeszcze rok temu Polska niewiele liczyła się w tym zakresie na mapie Środkowej Europy.

Wskazał, że ostatni rok różni się zasadniczo od poprzednich 25 lat tym, że przyciągając inwestorów, rząd PiS nie sprzedaje „naszych sreber rodowych”, tylko oni przychodzą z pieniędzmi i lokują tu swoje fabryki.

„Z punktu widzenia długofalowego rozwoju ja jestem przekonany, że ten model wzrostu, który my zaaplikowaliśmy, zasadniczo odmienny od tego, co było wcześniej, jest bardzo pozytywnym modelem wzrostu” – ocenił.

Dodał, że skumulowane wydatki państwa oznaczają, że „przeznaczamy na ludzi blisko 40 mld zł, a jak wdrożymy w pełni reformę emerytalną – około 50 mld zł”. Podkreślił, że wcześniej nikt takiej sumy nie przeznaczał dla polskich rodzin.

Podkreślił, że takie wydatki wymagają uszczelniania systemu podatkowego, zwracając jednocześnie uwagę na widoczny już wzrost dochodów podatkowych, które między styczniem a październikiem br., w stosunku do planu, „urosły o 1,5 proc.”. Jego zdaniem ten 1,5-procentowy wzrost dochodów podatkowych „to cały czas jest mało, bo korzystaliśmy z LTE i NBP”.

„W przyszłym roku zdecydowanie musimy doprowadzić do dramatycznego uszczelnienia tego systemu” – powiedział i dodał, że wdrażanych już jest „szereg różnych działań”. W tym kontekście wspomniał o pakiecie paliwowym, który „ma szanse przyciągnąć 2 mld zł”.

Zapewnił, że obecny rząd dużo odpowiedzialniej zarządza długiem publicznym niż poprzedni, i emisją długu. Poinformował, że podczas ośmiu lat rządów PO-PSL dług publiczny wzrósł o ponad 100 proc. Zdaniem Morawieckiego sukcesem resortu finansów jest emisja obligacji.

„Udało nam się historycznie pierwszą emisję uplasować na rynku po ujemnych rentownościach. […] Akurat w tym ostatnim miesiącu udało nam się sprzedać 250 mln i jeszcze nam płacą za to, że przekazaliśmy te pieniądze” – wskazał wicepremier.

Mateusz Morawiecki zapowiedział też wzrost wykorzystania środków unijnych na inwestycje.

„Kiedy zaczynaliśmy równo rok temu wykorzystywanie środków europejskich z nowej perspektywy 2014-20, byliśmy w ogonie UE. Dzisiaj co do środków, które już pozyskaliśmy, jesteśmy na miejscu numer jeden” – przekonywał.

Morawiecki przyznał, że „w poprzednich 12 miesiącach widzieliśmy mniejsze inwestycje z tytułu środków unijnych, ponieważ te programy nie były przygotowane”.

„My dzisiaj to bardzo zdecydowanie przyspieszyliśmy, dlatego o przyszły rok jestem spokojny; inwestycje z komponentem europejskim, ale też z komponentem środków publicznych ruszą bardzo mocno do przodu” – powiedział.

Wicepremier wskazał na odbudowę przemysłu i produkcji, Polski Fundusz Rozwoju, działania w ramach tzw. jednego okienka, mocną promocję eksportu, przemysłu stoczniowego i szynowego oraz motoryzacyjnego. Zapowiedział, że za kilka dni na Kongresie 590 przedstawi pakiet szeroko rozumianej konstytucji dla biznesu, która „ma uwolnić tę energię, zmniejszyć obciążenia administracyjne przyspieszyć procesy wydawania decyzji budowlanych, środowiskowych, żeby polscy przedsiębiorcy mogli rzeczywiście więcej inwestować”.

Wskazał, że program na następne lata jest taki sam, jak na ostatnie 12 miesięcy, czyli: polska własność, repolonizacja, niskie bezrobocie, klauzule społeczne w prawie zamówień publicznych, jak najwyższe wynagrodzenia polskich pracowników przy wzrastającej wydajności i innowacyjności.

PAP/RIRM/TV Trwam

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl