fot. twitter.com/PLinLithuania

Litwa i Polska podpisały plan współpracy w ramach obrony terytorialnej

Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) Polski generał dywizji Wiesław Kukuła i dowódca Ochotniczej Siły Obrony Kraju (KASP) Litwy pułkownik Dainius Paszvenskas podpisali w czwartek w Wilnie plan współpracy na 2019 rok, zakładający wspólne szkolenia i ćwiczenia.

„Zamierzamy połączyć wysiłki, by jeszcze lepiej wpisać się w plany operacji wojsk operacyjnych, czy sojuszniczych i przygotować się do wspólnego działania” – powiedział dziennikarzom gen. Kukuła. Przypomniał, że oba kraje są bliskimi sąsiadami, które mają ponad 100 kilometrów wspólnej granicy.

Wspólne ćwiczenia będą dotyczyły „kontroli terenu, utrzymania tego terenu, kanalizowania ruchu, zapewnienia swobody dla wojsk operacyjnych”.

Generał zaznaczył, że „istnieje duża potrzeba takich ćwiczeń”.

„Wiemy, że w strategii naszego przeciwnika granice są bardzo ważnym punktem. Dlatego naszym celem jest niwelowanie wszelkich podziałów, granic i pokazywanie, że potrafimy działać również ponad granicami, że one nie dotyczą w zasadzie nas, jeśli chodzi o wspólne cele obronne” – powiedział gen. Kukuła.

Generał Wiesław Kukuła poinformował, że ćwiczenia mają mieć charakter cykliczny i zapowiedział, że polskie i litewskie wojska obrony terytorialnej wezmą też udział w największych ćwiczeniach Wojska Polskiego „Dragon” oraz „Defender” odbywających się z udziałem wojsk amerykańskich.

Dla Wojsk Obrony Terytorialnej Polski, które powstały w styczniu 2017 roku, jest to pierwszy wspólny plan współpracy z formacją innego państwa. Kukuła przekazał, że przygotowywane są też plany współpracy z Łotwą, Estonią i USA.

Podpisanie polsko-litewskiego planu współpracy odbyło się w ramach obchodów 28. rocznicy utworzenia litewskiej Ochotniczej Siły Obrony Kraju.

W czwartkowych w uroczystościach w Wilnie uczestniczył też m.in. poczet flagowy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, jednostki, która we współpracy z Litwą odgrywa wiodącą rolę.

Litewska formacja KASP powstała 17 stycznia 1991 roku, tuż po wydarzeniach 13 stycznia, gdy w obronie strategicznych obiektów przed sowieckimi jednostkami zginęli ludzie.

Przed 28 laty Rada Najwyższa Litwy (obecny Sejm) przyjęła ustawę o jej powołaniu, legalizując tym samym działalność ochotników broniących obiektów strategicznych. Na mocy ustawy społeczeństwo odradzającej się Litwy mogło oficjalnie angażować się w akcje i działania na rzecz obrony państwa.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl