fot. flickr.com

Prezydent Litwy D. Grybauskaite: należy wzmacniać partnerstwo z Polską

Dążąc do wzmacniania swego bezpieczeństwa i obrony, Litwa powinna wzmacniać strategiczne partnerstwo m.in. z Polską – oświadczyła we wtorek prezydent Litwy Dalia Grybauskaite podczas dorocznej narady z litewskimi ambasadorami.

Zapewnienie bezpieczeństwa i obrony Litwy Dalia Grybauskaite zaliczyła do najważniejszych zadań polityki zagranicznej kraju.

„W ramach zbliżającego się szczytu NATO powinniśmy zapewnić wsparcie sojuszników w realizacji naszych celów” – powiedziała prezydent.

„Dlatego ważne jest wzmacnianie strategicznego partnerstwa z Francją, USA i Polską” – dodała.

Prezydent wskazała też na potrzebę „pogłębiania współpracy z Niemcami, którzy przewodniczą natowskiemu batalionowi stacjonującemu na Litwie”.

Również premier Litwy Saulius Skvernelis podczas wtorkowego spotkania z litewskimi dyplomatami zaznaczył, że „rozwój strategicznych, sąsiedzkich stosunków z Polską” jest jego „najważniejszym priorytetem”. Podkreślił, że w tej sprawie „jest oczywisty postęp”.

„Bez wyraźnej poprawy stosunków z Polską nie doszłoby do zawarcia w ubiegłym tygodniu porozumienia w sprawie synchronizacji sieci elektroenergetycznej państw bałtyckich z systemem europejskim” – zaznaczył Saulius Skvernelis.

Porozumienie w tej kwestii w Brukseli podpisali przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, premier Mateusz Morawiecki i przywódcy państw bałtyckich.

Prezydent i premier Litwy podczas spotkania z ambasadorami opowiedzieli się też m.in. za wzmacnianiem stosunków Unii Europejskiej z USA.

Dalia Grybauskaite wskazała, że w obliczu napięcia w stosunkach transatlantyckich „państwa bałtyckie, Litwa powinny znaleźć swoje miejsce i być może stać się łącznikiem poszukującym sposobów zmniejszenia napięcia i łagodzenia stosunków”.

PAP/RIRM

drukuj