Ks. kard. T. Bertone: Pomóżcie nam wszystkim powrócić do źródeł Europy

„Polska została obdarowana dziedzictwem, jakie ma do przekazania innym krajom świata, szczególnie tym europejskim” – podkreślił w wywiadzie udzielonym Telewizji Trwam ks. kard. Tarcisio Bertone, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej w latach 2006 – 2013.

Bliski współpracownik Ojca św. Benedykta XVI – w rozmowie z o. Zdzisławem Klafką CSsR – tłumaczył, że Polska powinna pomóc Europie w powrocie do jej chrześcijańskich korzeni.

Obchodzicie 1050. rocznicę Chrztu Polski, dlatego Polska powinna przekazywać świadomość chrześcijańskich korzeni Europy i pomóc nam wszystkim powrócić do źródeł Europy, do tych żywotnych soków, które ożywiały Europę przez setki lat w tym tysiącleciu – wskazywał ks. kard. Tarcisio Bertone.

Jak zauważył, trwający Rok Miłosierdzia przyniósł nie tylko dużą liczbę wiernych przybywających do Rzymu, ale zaowocował przeminą wielu ludzkich serc.

Wydaje mi się, że to niezwykle słowo „miłosierdzie” poruszyło serca, poruszyło osoby, przemieniło relacje. To ważne, gdyż na nowo odkryliśmy – nie mówię, że odkryliśmy to dopiero teraz – prawdę, iż miłosierdzie jest głęboko związane z Bogiem, jest prawdziwą istotą Boga – zaznaczył.

Ks. kard. Tarcisio Bertone podkreślił, że miłosierdzie towarzyszy stworzeniu każdego człowieka – „w tym nadzwyczajnym dotyku Boga – naszego Ojca i stwórcy” – oraz oczekuje na nas przy końcu naszych dni.

Jak mówił św. Alojzy Orione, miłosierdzie i nabożeństwo do Matki Bożej przemieniają serce człowieka, nawet tego najbardziej zatwardziałego grzesznika – tłumaczył wieloletni sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.

Zapytany o to, co dziś młodym ludziom chciałby przekazać św. Jan Bosko, założyciel zgromadzenia salezjanów, ks. kard. Tarcisio Bertone odpowiedział: „To, co powinien powiedzieć każdy kapłan”.

Wystarczy, że jesteście młodzi, abym was bardzo kochał. Oddaję wam całe moje życie. To już jest znak miłości wobec młodych wszechczasów, wobec młodych naszych czasów, którzy potrzebują miłości, wsparcia i prowadzenia. (…) Ci młodzi są czasami samotni i potrzebują – jak mówił ks. Bosko – przyjaciela duszy, prawdziwego przyjaciela duszy – akcentował Ksiądz Kardynał.

Mówiąc o oczekiwaniach Kościóła wobec Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, były sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej zauważył, że młodzi stają się w tym czasie apostołami swoich rówieśników.

Młodzi ludzie biorący udział w Światowych Dniach Młodzieży przygotowują się z całą wspólnotą Kościoła lokalnego, wspólnotą diecezjalną, a następnie wracają pełni gorliwości apostolskiej, entuzjazmu, pamięci o tym, że są żywym Kościołem. Właśnie takich owoców oczekuje się po Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie – zaznaczył ks. kard. Tarcisio Bertone.

Całą rozmowę o. Zdzisława Klafki CSsR z wieloletnim sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej i bliskim współpracownikiem Ojca św. Benedykta XVI można obejrzeć [tutaj].

RIRM

drukuj