Ks. I. Skubiś: Ruch Europa Christi ma być ruchem, który wszystkich łączy

Ruch Europa Christi ma być ruchem, który wszystkich łączy, bo największym nieszczęściem chrześcijaństwa w Europie jest jego podział – podkreślił we wtorek na konferencji prasowej w Warszawie moderator Ruchu Europa Christi ks. Ireneusz Skubiś.

W Polsce również „nie jesteśmy jednością, nawet media katolickie nie są jednością” – zaznaczył ks. Skubiś przed II Międzynarodowym Kongresem Ruchu Europa Christi, który od 14 do 22 października odbędzie się w Warszawie, Lublinie, Łodzi, Rzeszowie i Częstochowie. Będzie przebiegał pod hasłem „Wizja Europy w ujęciu Jana Pawła II”. Ks. Skubiś dodał, że tegoroczny kongres wpisuje się w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości i 40. rocznicę wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową.

Jak powiedział, Ruch „dla wszystkich chce być sercem, chce być duchem i to będzie największą rzeczą, jeżeli między nami nastąpi solidarność – >>Solidarność<<, która w 1980 roku zwyciężyła i mur berliński upadł przed >>Solidarnością<< i nie trzeba było czołgów, trzeba tylko solidarności. Jeżeli będziemy jednością, jeżeli będziemy solidarni, to wszystko zwyciężymy, bo Pan Jezus nie darmo mówił, >>abyśmy byli jedno<<. I Ruch chce być budowniczym jedności – jedności chrześcijan w Europie” – podkreślił.

Wyjaśnił, że kongres Ruchu Europa Christi ma wymiar międzynarodowy.

„Chcemy pokazać Jana Pawła II jako przyszłego patrona Europy i ojca Europy. Zostało już zebranych 10 tys. podpisów i jestem przekonany, że będzie ich kilkaset tysięcy i taką petycję wyślemy do papieża Franciszka, żeby ogłosił Jana Pawła II patronem Europy” – powiedział ks. Skubiś.

Dodał, że Jan Paweł II „może dać Europie jakieś wskazania, jakiś kierunek drogi, bo Europa jest chora, ona się zagubiła i ona cierpi na jakieś wielkie dolegliwości, a przede wszystkim Europa utraciła swoją tożsamość. Natomiast tożsamość Europy to jest tożsamość chrześcijańska oparta o filozofię grecką, prawo rzymskie i Ewangelię Jezusa Chrystusa”.

Jego zdaniem w nauczaniu Jana Pawła II najważniejsze, gdy chodzi o jedność Europy, było to, „żeby Europa była jednością ducha i żeby była oparta jednak o wartości podstawowe, a wśród tych wartości jest pewna wierność prawu biologicznemu, która sprzeciwia się ideologii gender, bo ona jest ogromnym zagrożeniem nie tylko dla Europy, ale dla ludzkości”.

W ocenie ks. Ireneusza Skubisia Europę „tworzyli męczennicy i święci”.

„Temu tematowi będzie poświęcona sesja w Łodzi. Odbędzie się też bardzo ważna sesja na KUL, która będzie poświęcona >>Prawu i wartościom<<. Z kolei na UKSW w Warszawie będzie sesja nt. >>Silna rodzina siłą Europy<<. W Rzeszowie odbędzie się koncert pt. >>Dekalog<<, który będzie miał miejsce 22 października w 40. rocznicę wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową” – poinformował ks. Ireneusz Skubiś.

Podkreślił, że kongres zaczyna się i kończy na Jasnej Górze, żeby Matka Boża była „nie tylko patronką i Królową Polski, ale żeby także Ona stawała się coraz bardziej własnością i patronką całej Europy”.

Zapytany przez PAP, co chciałby osiągnąć przez kongres, ks. Skubiś odpowiedział, że chodzi o świadomość, iż „Europa ma chrześcijańskie zakorzenienie i że ten świat wartości, który był budowany przez ponad dwa tysiące lat, nie może być zniweczony”. Dodał, że „Europę zniszczył ateizm – ateiści, którzy nie liczyli się z Bogiem i wywołali pierwszą, a zwłaszcza drugą wojnę światową, w której zginęło bardzo wiele milinów ludzi”.

„To właśnie ateizm jest bardzo wielkim zagrożeniem dla Europy. I dlatego trzeba wrócić do Chrystusa, wrócić do normalności, a normalnością człowieka jest miłość, aby człowiek uznawał drugiego człowieka za brata. I to jest główny cel kongresu” – podkreślił ks. Ireneusz Skubiś.

Uczestniczący w konferencji wicemarszałek Senatu Michał Seweryński (Senat będzie gospodarzem jednej z sesji kongresu) podkreślił, że „ustrój naszego państwa jest oparty na wartościach chrześcijańskich”.

„To nie zostało tak wprost napisane, ale wystarczy przeczytać wstęp do konstytucji, żeby nie mieć co do tego wątpliwości. A więc otwarte jest pytanie nie o to, czy wartości chrześcijańskie są obecne i powinny być obecne w życiu publicznym naszego kraju, ale także o to, w jaki sposób to zrobimy i czy w sposób zadawalający” – dodał.

Rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik podkreślił, że Episkopat Polski angażuje się w działania Ruchu Europa Christi, czego dowodem jest udział dwóch księży kardynałów: Stanisława Dziwisza i Kazimierza Nycza oraz ośmiu księży biskupów.

„To jest bardzo wyraźny znak wsparcia tak młodego Ruchu i wielkiego zaufania do wszystkich, którzy ten Ruch tworzą” – dodał.

Zaznaczył, że Ruch Europa Christi w bardzo krótkim czasie stał się ruchem ekumenicznym i międzynarodowym.

Ruch Europa Christi powstał w 2016 roku. Pierwszy kongres odbył się w 2017 roku w Częstochowie, Łodzi i Warszawie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl