Ks. abp S. Gądecki: W 2017 roku w polskim Kościele wiele się działo

Inicjatywę „Różaniec do granic”, Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego oraz dzieła Caritas wymienił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki podsumowując rok 2017 w Kościele katolickim w Polsce. Jak zaznaczył, był to czas pełen wydarzeń.

W trakcie niedzielnej Mszy św. w poznańskiej katedrze na zakończenie Roku Pańskiego 2017 metropolita poznański podkreślił, że w tym roku w polskim Kościele i trzech głównych nurtach jego życia: nauczania, uświęcania i służby „wiele się działo”.

Wśród istotnych wydarzeń mijającego roku ks. abp Stanisław Gądecki wymienił wydany przez Konferencję Episkopatu Polski dokument „Chrześcijański kształt patriotyzmu”.

„Czytamy w nim, że miłość do własnej ojczyzny nigdy nie może być usprawiedliwieniem dla pogardy, agresji oraz przemocy. W tym dokumencie biskupi apelują o dobrze znany z historii patriotyzm otwarty na solidarną współpracę z innymi narodami i oparty na szacunku dla innych kultur i języków” – powiedział ks. abp Stanisław Gądecki.

„Przy jego prezentacji zwracałem uwagę na to, że patriotyzm to w sumie nic innego, jak rozumna miłość ojczyzny. Przestrzegałem jednocześnie przed stawianiem miłości do ojczyzny ponad miłość do Boga” – dodał przewodniczący KEP.

Przypomniał, że był to m.in. rok organizowanego po raz pierwszy Narodowego Dnia Czytania Pisma Świętego. Zaznaczył, że to przedsięwzięcie miało za zadanie ukazywać Pismo Święte jako „kod kulturowy chrześcijańskiej Polski i Europy”. Zorganizowany został też Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji, w którym uczestniczyło ponad 700 duszpasterzy, animatorów i członków wspólnot.

„Zastanawiali się oni, jak skutecznie wyjść na spotkanie młodym ludziom. Z badań (…) wynika, że pokolenie gimnazjalistów w dużej liczbie pragnie zaangażować się w Kościół, ale na ogół powiadają, że nie widzą dla siebie miejsca zaangażowania. To znaczy, że my im nic nie proponujemy” – powiedział ks. abp Stanisław Gądecki.

Podkreślił znaczenie tegorocznej inicjatywy „Różaniec do granic”, obejmującej ponad 20 diecezji, ponad 300 kościołów stacyjnych i 4 tys. stref wzdłuż granic. Jak podkreślił, zgromadziła ona ok. 2 mln ludzi.

„Ta inicjatywa wyrasta z wiary, która widzi w różańcu bardzo potężną broń w walce ze złem” – powiedział przewodniczący KEP.

Ks. abp Stanisław Gądecki przypomniał o obchodzonych lub inicjowanych w 2017 roku jubileuszach i rocznicach tj. 300-lecie koronacji jasnogórskiego obrazu, 140-lecie objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie, 100-lecie objawień fatimskich, czy rozpoczęcie jubileuszu 100-lecia działalności KUL. Jako istotne wydarzenie mijającego roku ks. abp Stanisław Gądecki wymienił też październikową sesję w warszawskim Belwederze, poświęconą upamiętnieniu metropolity poznańskiego ks. abp. Antoniego Baraniaka.

Przypomniał słowa z listu prezydium KEP z okazji 75. rocznicy śmierci Edyty Stein, że „Europa chce zapomnieć o chrześcijańskich korzeniach”.

„Głosi się prawo do eutanazji czy też prawo kobiet do zabijania własnych nienarodzonych dzieci, podważa się instytucję małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny, promuje się ideologię gender. Tragiczny staje się świat, który odrzuca Boga” – cytował słowa listu.

Duchowny przywołał w homilii postać Heleny Kmieć, wolontariuszki misyjnej, która na początku roku zginęła w Boliwii. Wolontariuszka została zabita podczas napadu na ochronkę dla dzieci w której pracowała.

„Męczeństwo jest najwyższą formą nauczania Kościoła” – podkreślił ks. abp Stanisław Gądecki.

Zwrócił ponadto uwagę na obywatelską inicjatywę ustawodawczą #ZatrzymajAborcję. Jak podkreślił, pod obywatelskim projektem ustawy zakazującym aborcji eugenicznej zebrano ponad 830 tys. podpisów.

„Obywatelski projekt ustawy wykreśla dotychczasową przesłankę eugeniczną, umożliwiającą zabicie dziecka ze względu na podejrzenie niepełnosprawności bądź choroby. W 2015 roku z wymienionej przyczyny zabito w Polsce legalnie ok. 1 tys. dzieci. Aborcje eugeniczne są najbardziej brutalne” – powiedział.

Ks. abp Stanisław Gądecki jako istotny uznał fakt wprowadzenia w Polsce zakazu handlu w niedzielę. Jak podkreślił, będzie to „danie ludziom pracującym w supermarketach okazji do odpoczynku i budowania rodziny”.

Podkreślił znaczenie organizowanego po raz pierwszy Światowego Dnia Ubogich, kolejnego spotkania młodych na Polach Lednickich, dzieł związanych z tegorocznym, 17. Dniem Papieskim, czy wrześniowego Narodowego Kongresu Trzeźwości.

„Zwrócono tam uwagę na to, że trzeźwość jest jednym z fundamentów życia osobistego, rodzinnego i narodowego. Jedynie ludzie trzeźwi mogą realizować swoje najpiękniejsze marzenia o miłości i radości, o życiu w harmonii z Bogiem, o założeniu trwałej i szczęśliwej rodziny, czy też o życiu kapłańskim lub zakonnym. Jedynie ludzie trzeźwi są w stanie żyć w wolności dzieci Bożych, w wolności do dobra i do stawania się świętymi” – powiedział.

Ks. abp Stanisław Gądecki przypomniał też o pomocy niesionej w tym roku przez Caritas ofiarom nawałnic w Polsce, oraz o realizowanym programie „Rodzina Rodzinie”, w ramach którego Caritas Polska objęła swoją opieką ok. 9 tys. syryjskich rodzin na łączną sumę ponad 30 mln zł.

„To jest najogólniejszy przegląd wydarzeń ubiegłego roku, które są jakąś odpowiedzią na te głosy, które mówią, że w Kościele nic się nie dzieje” – podsumował ks. abp Stanisław Gądecki.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl