fot. PAP/Rafał Guz

Z. Kordel: CETA może doprowadzić do upadku polskiego rolnictwa

Organizacje pozarządowe, rolnicze i związki zawodowe są przeciwne wdrożeniu porozumienia o wolnym handlu między Unią Europejską a Kanadą – tzw. CETA. W tej sprawie przed Sejmem odbyła się wczoraj manifestacja.

Protestujący domagali się zablokowania porozumień w obecnym kształcie. Nie zgadzają się na wprowadzanie umowy ,,tylnymi drzwiami”. Jak wskazują, potrzebna jest debata publiczna w tej sprawie.

Podpisanie umowy będzie ciosem dla polskiego rolnictwa, którego sytuacja i tak w tej chwili jest bardzo trudna – podkreśla prof. dr hab. Zdzisław Kordel, kierownik Katedry Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Gdańskiego.

– Jeżeli Kanadyjczycy mając w rolnictwie przemysłową produkcję wszelkich produktów rolnych „zaleją” nas w Europie tanią żywnością, to polskie rolnictwo może znaleźć się w bardzo trudnej sytuacji. Po pierwsze, nie jesteśmy aż tak przemysłowo przygotowani do takich okoliczności, a po drugie, my w Unii Europejskiej nie dostajemy takich dopłat, jak wysoko rozwinięte kraje UE, jeżeli chodzi o dopłaty rolnicze. W związku z tym mielibyśmy problem ze zbytem dobrej jakościowo polskiej żywności – akcentuje Zdzisław Kordel.

Organizacje zebrały ok. 500 listów obywateli w tej sprawie adresowanych do polskich parlamentarzystów.

Na początku lipca br. Komisja Europejska formalnie zaproponowała państwom członkowskim podpisanie porozumienia. Jeśli to zrobią i przegłosuje je Parlament Europejski, zacznie ono obowiązywać.     Zawarcie porozumienia zaplanowano wstępnie na 27 października.

RIRM

drukuj