Konferencja PK ws. katastrofy smoleńskiej

Prokuratorzy prowadzący śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej poinformują dziś o aktualnym stanie tego postępowania. Konferencja prasowa w tej sprawie ma się rozpocząć o godz. 11.00.

Przed miesiącem śledztwo zostało przedłużone do 31 grudnia 2017 r. Była to pierwsza taka decyzja, od kiedy prowadzi je zespół prokuratorów z Prokuratury Krajowej.

Poseł Andrzej Melak – brat śp. Stefana Melaka, który zginął pod Smoleńskiem – mówi, że rodziny smoleńskie oczekują z nadzieją na rzetelne informacje nt. postępowania.

– Postępowanie prokuratury prowadzone od niedawna w nowym składzie, w moim przekonaniu, przebiega zupełnie inaczej niż tamto prowadzone przez prokuraturę wojskową przez 6 lat – gdy zrezygnowano z pierwszorzędnej wagi dowodów, gdy nie dokonano podstawowych badań i doświadczeń; zlekceważono wnioski rodzin dot. ekshumacji, robiono wszystko, by raczej zagmatwać i nie wyjaśnić niż by dojść do prawdy. Liczę, że śledczy obecnie wyjaśnią przyczyny, że będziemy spać spokojnie – zaznacza poseł.

W kwietniu tego roku, po sześciu latach, śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej od zlikwidowanej prokuratury wojskowej przejęła PK. W czerwcu poinformowała ona, że „istnieje konieczność zbadania wszystkich ciał ofiar katastrofy smoleńskiej, które nie zostały spopielone”. Jako pierwsza 14 listopada ma się odbyć ekshumacja ciał pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich.

10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku w katastrofie Tu-154 zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka.

RIRM

drukuj