Komisja PE zatwierdziła wieloletni budżet UE

Po wielu miesiącach negocjacji i przeciągania liny między PE a rządami, Komisja Budżetowa Europarlamentu zatwierdziła wczoraj nowy wieloletni budżet UE

Głosowanie całego PE nad budżetem odbędzie się w przyszły wtorek w Strasburgu.

Nowy budżet UE na lata 2014-2020 zakłada wydatki rzędu 960 mld euro w zobowiązaniach oraz ponad 908 mld euro w rzeczywistych płatnościach na siedem lat.

Polska w latach 2014-20 ma otrzymać 105,8 mld euro, w tym na politykę spójności 72,9 mld euro, a na politykę rolną 28,5 mld euro.

Europoseł Tomasz Poręba podkreślił, że w dokumencie jest wiele zapisów, które mogą nam ograniczyć środki unijne w najbliższych latach. Jednym z nich jest tzw. warunkowość makroekonomiczna, czyli uzależnienie korzystania ze środków Unijnych od wysokości deficytu budżetowego i długu publicznego.

– Deficyt nie może przekroczyć 3 proc. PKB, natomiast dług publiczny 60 proc. PKB. Oba te wskaźniki w Polsce, zwłaszcza deficyt, który tę granicę już przekroczył, jak też dług publiczny, który jak wskazują eksperci, jest na granicy i może zostać przekroczony w najbliższych latach. To może ograniczyć otrzymanie środków unijnych. Drugi przepis, który jest bardzo niekorzystny dla naszego kraju to jest system projektu netto, tzn. tak jak w obecnej perspektywie można było zastępować projekty unijne innymi (jeżeli były odrzucone przez niektóre grupy w czasie procesu realizacyjnego) tak w nowej perspektywie finansowej nie będzie można zastępować projektu z Polski innym projektem z naszego kraju, jeżeli dany projekt byłby źle oceniony na etapie realizacji przez Brukselę. Krótko mówiąc pieniądze by przepadały – wyjaśnia europoseł Tomasz Poręba.

Kolejnym niekorzystnym aspektem budżetu jest kwestia rolnictwa – dodaje europoseł.

– Rząd Donalda Tuska zwyczajnie oszukał rolników podczas negocjacji. Pierwotnie polska wieś miała dostać (na lata 2014 – 2020) 35 mld euro, skończyło się na 28 mld euro. Nie będzie też wyrównania dopłat rolniczych, o czym nie mówi się w mediach, tego mętnego nurtu, tylko przemilcza się sprawy, że polski rolnik będzie wciąż dyskryminowany, jeżeli chodzi o wysokość dopłat. Mówiąc krótko: jest to budżet, który mógł być znacznie lepszy, gdyby rząd Donalda Tuska lepiej negocjował, gdyby chciał, aby ten budżet był dla Polski korzystniejszy w tym wymiarze rolniczym; w wymiarze przepisów – ocenia europoseł Tomasz Poręba.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl