fot. PAP/EPA

Kolejne państwa wyrażają sprzeciw wobec paktu ONZ ws. migracji

Kolejne kraje nie chcą przystąpić do globalnego paktu Organizacji Narodów Zjednoczonych w sprawie migracji. Swój sprzeciw wyraziły już Stany Zjednoczone, Węgry i Austria. Wszystko wskazuje na to, że do tych krajów dołączą Czechy. Tamtejszy rząd zajmie się sprawą 7 listopada br.

Pakt poświęcony prawom uchodźców i migrantów ma zostać podpisany na grudniowej konferencji ONZ w Marrakeszu. Będzie to pierwszy międzynarodowy dokument dotyczący obchodzenia się z globalnymi ruchami migracyjnymi.

Sprzeciw wobec paktu wyraziły USA i Węgry. Teraz dołączają do nich kolejne kraje. Swój sprzeciw wyraził kanclerz Austrii Sebastian Kurz. Jak podkreśla: pakt nie nadaje się do rozwiązywania problemów migracyjnych. Może także dojść do zatarcia różnic między legalną i nielegalną migracją oraz między migracją w poszukiwaniu pracy a występowaniem o azyl.  Wiedeń obawia się utraty suwerenności w polityce migracyjnej.

Zaniepokojenia nie ukrywają także Czechy. Premier tego kraju Andrej Babiš wzywa czeski rząd aby wzorem Węgier i Austrii nie przystąpił do globalnego paktu ONZ.

„Nie będziemy przyjmować żadnych nielegalnych migrantów i to obowiązuje” – zaznaczył szef czeskiego rządu.

Andrej Babiš tłumaczył jednocześnie, że ograniczeniem nielegalnej migracji może być „plan Marshalla” dla Afryki, czyli pomoc ekonomiczna dla tamtejszych państw.

TV Trwam News/RIRM

drukuj