ONZ: Pomoc dociera jedynie do 30 proc. potrzebujących Syryjczyków

Mimo niedawno zawartego zawieszenia broni pilnie potrzebna pomoc dociera tylko do 30 proc. Syryjczyków z oblężonych terenów i do 10 proc. ludzi zamieszkujących trudno dostępne rejony Syrii – powiedział w środę szef operacji humanitarnych ONZ Stephen O’Brien.

O’Brien oświadczył w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, że do wielu z 4,6 mln potrzebujących pomocy Syryjczyków nie można dotrzeć z pomocą z powodu niebezpieczeństw i braku zgody bojowników na przejazd konwojów.

Jednak po wstrzymaniu przed miesiącem działań wojennych pojawił się „promyk nadziei”, gdyż znacznie mniej cywilów zostało zabitych i rannych, a dostęp z pomocą humanitarną jest większy.

O’Brien dodał, że od początku roku konwoje z pomocą humanitarną dotarły w Syrii do 150 tys. ludzi w 11 z 18 oblężonych obszarów. Podkreślił, że syryjski rząd nie zaaprobował do tej pory pomocy dla trzech oblężonych miast położonych zaledwie kilka minut jazdy samochodem od magazynów ONZ w Damaszku: Dumy, Harasty i Darajji.

„Szczególnie trudna sytuacja jest w Darajji, skąd przychodzą wieści o braku pitnej wody, jedzenia, lekarstw i prądu” – powiedział.

O’Brien skrytykował władze Syrii za blokowanie lub usuwanie środków medycznych z konwojów humanitarnych, twierdząc, że ponad 80 tys. pozycji medycznych zostało z nich usuniętych, co nazwał „skandalem”. Były wśród nich odżywki dla dzieci i lekarstwa zapobiegające krwotokom poporodowym.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl