fot. PAP/EPA

ONZ: 35 tys. ludzi uciekło z okolic syryjskiego miasta Aleppo

35 tys. ludzi zostało zmuszonych w ostatnich dniach do ucieczki z okolic syryjskiego miasta Aleppo, gdzie trwa ofensywa syryjskich wojsk reżimowych – podało w poniedziałek Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA).

Organizacje zajmujące się pomocą humanitarną w Syrii ostrzegają, że rodziny, które uciekły z Aleppo, pozbawione są dachu nad głową i będą zmuszone nocować pod gołym niebem. „Ci ludzie pilnie potrzebują żywności i schronienia z podstawowym wyposażeniem” – poinformowała rzeczniczka OCHA w oświadczeniu.

Syryjskie wojska reżimowe wspierane z powietrza przez Rosjan posuwały się w poniedziałek w kierunku obleganej przez Państwo Islamskie (IS) bazy lotniczej w północnej Syrii – poinformował jeden z przedstawicieli sił syryjskich.

Celem ofensywy w muhafazie Aleppo jest przerwanie trwającego od zeszłego roku oblężenia bazy Kweiras. W ostatnich tygodniach dżihadyści z IS kilkakrotnie atakowali tę bazę, ale nie zdołali jej zdobyć.

Od 30 września, kiedy naloty w Syrii rozpoczęli Rosjanie, syryjskie siły reżimowe prowadzą ofensywy na kilku frontach, starając się zabezpieczyć szlaki zaopatrzeniowe i odzyskać kontrolę nad strategicznie ważnymi obszarami.

PAP/RIRM

drukuj