fot. PAP

Po południu spotkanie RB ONZ w sprawie Ukrainy

Rada Bezpieczeństwa ONZ zbierze się w poniedziałek po południu na specjalnym posiedzeniu poświęconym zaostrzeniu sytuacji na wschodzie Ukrainy – poinformowali w niedzielę dyplomaci.

Posiedzenie, zwołane na wniosek Litwy, rozpocznie się w Nowym Jorku o godz. 15 czasu lokalnego (godz. 21 czasu polskiego).

Dyplomaci nie spodziewają się żadnej konkretnej decyzji po tym spotkaniu, zwołania którego domagał się Kijów; Ukraina będzie w poniedziałek reprezentowana na tym posiedzeniu.

W sobotę 15 członków Rady Bezpieczeństwa nie zdołało dojść do porozumienia w sprawie deklaracji potępiającej dokonany tego dnia ostrzał strategicznego ukraińskiego portu Mariupol, w którym zginęło 30 osób. OBWE oświadczyła, że ataku dokonano z terenów kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów.

Według zachodnich dyplomatów Rosja, dysponująca w Radzie prawem weta jako stały członek, zablokowała projekt przedłożony przez Londyn. Moskwa sprzeciwiała się temu, by tekst nawiązywał do ogłoszenia przez przywódców rebeliantów ofensywy przeciwko Mariupolowi – poinformowano.

Z kolei rosyjska misja przy ONZ przerzuciła odpowiedzialność za zablokowanie projektu na Wielką Brytanię.

Poniedziałkowe posiedzenie Rady Bezpieczeństwa będzie 28. poświęconym Ukrainie od wybuchu kryzysu niemal rok temu. Poprzednie skończyły się słownymi przepychankami między Zachodem i Rosją; kraje zachodnie oskarżają Moskwę o wspieranie i zbrojenie prorosyjskich separatystów, czemu Rosja zaprzecza.

PAP

drukuj