ONZ: A. Guterres faworytem na sekretarza generalnego

Portugalczyk Antonio Guterres po drugim tajnym głosowaniu w Radzie Bezpieczeństwa jest nadal faworytem wśród kandydatów do objęcia stanowiska sekretarza generalnego ONZ po Ban Ki Munie – podaje w piątek Reuters, powołując się na źródła dyplomatyczne.

Gutteresa poparło 11 z 15 członków Rady. Pierwsza runda głosowania odbyła się 21 lipca i choć było ono tajne, agencje prasowe doniosły, że Antonio Guterres był jedynym wśród kandydatów, przeciwko któremu nie padły głosy sprzeciwu.

Według agencji Reutera, na drugim miejscu uplasował się w piątek były szef serbskiej dyplomacji Vuk Jeremić, na trzecim miejscu minister spraw zagranicznych Argentyny Susana Malcorra, a na czwartym – były prezydent Słowenii Danilo Tuerk.

Rada Bezpieczeństwa ONZ będzie powtarzała głosowanie na nowego sekretarza generalnego aż osiągnie konsensus. Według oenzetowskich dyplomatów Rada chce móc zarekomendować swojego kandydata Zgromadzeniu Ogólnemu NZ we wrześniu lub październiku.

Antonio Guterres, były premier Portugalii (w latach 1995-2002) i lider portugalskiej Partii Socjalistycznej oraz były wysoki komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców jest zwolennikiem reformy Rady Bezpieczeństwa w celu zapewnienia jej „większej operatywności i skuteczności”, ale nie ujawnia szczegółów zmian, jakich chciałby w jej działaniu.

67-letni Antonio Guterres uważa interwencję zbrojną przeciwko Państwu Islamskiemu za konieczną, ale zarazem krytykuje politykę europejską w sprawie uchodźców.

Obecny sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun z końcem 2016 roku odchodzi ze stanowiska po dwóch pięcioletnich kadencjach.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl