Kolejarze przybyli do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego

Do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach przybyła dziś ogólnopolska pielgrzymka kolejarzy. W tym roku przyświecało jej hasło „Z Janem Pawłem II do Zdroju Miłosierdzia”.

Dla środowiska kolejarskiego osoba świętego Jana Pawła II jest bardzo bliska – mówi duszpasterz kolejarzy ks. Ryszard Marciniak.

– Zawsze towarzyszyliśmy Ojcu Świętemu, byliśmy z nim bardzo blisko. W 1998 roku w ponad 500 kolejarzy pojechaliśmy pociągiem na piękną pielgrzymkę do Jana Pawła II. Jego osoba dla każdego z nas, osobiście i prywatnie, jest bardzo bliska. To osoba święta, która oręduje za nami – akcentuje duszpasterz kolejarzy.

Do krakowskich Łagiewnik przybyli kolejarze z całej Polski wraz z rodzinami.

To jest święto kolejarzy – co roku spotykamy się na takiej duchowej obecności – podkreśla Irena Kofchan, kolejarz z Gryfina.

Pielgrzymka kolejarzy odbywa się w szczególnym roku – Roku Miłosierdzia.

– W tym roku obchodzimy Rok Miłosierdzia i myślę, że jest to szczególny rok dla całej Polski, a tym bardziej dla kolei, która przeżywa kryzys. Mam nadzieję, że będzie to renesans, że wrócimy do starych korzeni, do tradycji kolejarskich, i że ten etos kolejarza będzie doceniany – zwraca uwagę Cecylia Lachor – członek Zarządu PKP S.A.

Niestety, wiele problemów kolej dostała w spadku po poprzedniej ekipie rządzącej.

– Część kolei została wyprzedana, mamy problemy związane z zatrudnieniem, negocjujemy warunki pracy ze stroną społeczną. Dzisiaj przychodzimy do sanktuarium Miłosierdzia Bożego z nadzieją na poprawę losu kolejarzy – zaznacza Mirosław Gilarski, prezes PKP Utrzymanie.

Obecnie potrzebne jest odrodzenie etosu kolejarskiego, którego fundamentem jest służba dobru wspólnemu i drugiemu człowiekowi. Polska kolej potrzebuje w tej chwili mądrej polityki gospodarczej oraz inwestycji.

– Sytuacja która jest w tej chwili powoduje, że chcemy oddać Miłosierdziu Bożemu nasze sprawy na kolei. Wiemy, że nie jest łatwo w różnych miejscach, a szczególnie u nas borykamy się z wieloma problemami, chodzi o sytuację, która obecnie trwa – zauważa Janusz Paczkowski z PKP S.A.

Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, który modlił się wraz z kolejarzami deklaruje, że rząd robi wszystko, aby poprawić sytuację w tym sektorze.

– Polskie Koleje są wzmacniane miliardami złotych. Dzisiaj walczymy o to, żeby te miliardy wykorzystać, ale także walczymy o to żeby pociągi jeździły punktualnie, czysto i schludnie – oświadczył minister.

Ogromną pracę kolejarze wykonali w czasie Światowych Dni Młodzieży, za co dziękował w czasie Eucharystii, która była centralnym punktem pielgrzymki, ks. bp Grzegorz Ryś.

– Wasza praca w ten wyjątkowy czas była wielka, ogromna. Za to bardzo wam dziękuję – powiedział biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej.

Pierwsza Pielgrzymka Kolejarzy Polskich do Łagiewnik odbyła się w 2003 roku Była ona aktem wdzięczności kolejarzy za poświęcenie Bazyliki przez Ojca Świętego Jana Pawła II i poświęcenie świata Bożemu Miłosierdziu.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl