J. Dziedziczak: W dyplomacji historycznej Niemiec świadome kłamstwa o Polsce

Sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Jan Dziedziczak spotkał się w piątek w Kaliszu z samorządowcami, przedsiębiorcami i nauczycielami. Wskazał m.in., że Niemcy kłamią w sprawach historii Polski, żeby wybielić swój kraj.

Uczestnicy spotkania pytali m.in. o działania MSZ w reakcji na rozpowszechniane w Niemczech, Włoszech, Wielkiej Brytanii, a nawet w USA, określenia niemieckich obozów śmierci mianem „polskich”.

Nasze interwencje w tej sprawie liczone są w tysiącach. To oznacza, że codziennie na całym świecie przynajmniej trzy razy w ciągu dnia są rozpowszechniane takie kłamliwe informacje o Polsce” – powiedział Dziedziczak.

Minister podkreślił, że jeżeli chodzi o Niemcy, to nie wierzy w to, że są to pomyłki.

Niemcy realizują brutalną dyplomację historyczną, opartą na kłamstwie. Oni cynicznie kłamią, żeby wybielić swój kraj” – wyjaśniał.

Dziedziczak ocenił, że MSZ powinien podjąć zdecydowane działania w polskiej dyplomacji historycznej. Jako uzasadnienie wskazał m.in. na wynik sondażu, przeprowadzonego w 2016 r. w kilku prestiżowych amerykańskich uczelniach.

Studentów zapytano m.in., czy wiedzą, kim byli naziści. Więcej odpowiedzi było, że byli to Polacy, a nie Niemcy” – powiedział Dziedziczak.

Przypomniał, że MSZ obligatoryjnie interweniuje w przypadku pojawienia się kłamstw historycznych; zapobiega też kolejnym poprzez organizowanie wydarzeń, odczytów, otwieranie muzeów, docieranie z informacjami do publicystów – poświęconych historii Polski.

Negatywne informacje na temat naszego kraju mają przełożenie na bezpieczeństwo. Szansa na niesienie nam pomocy w sytuacjach zagrożenia bardzo spada, bo po co takiemu podłemu narodowi pomagać, skoro mordowali Żydów, niech pocierpią. Dlatego musimy działać bardzo intensywnie, by przekazywać w świat informacje zgodne z prawdą, bo trzeba liczyć się z opinią publiczną, która może wywierać wpływ na rząd” – przekonywał Dziedziczak.

Jak wskazywał, ludzie na świecie muszą wiedzieć, że Polska walczyła w Bitwie o Anglię, była lojalnym sojusznikiem; w Holandii trzeba mówić o dywizji gen. Maczka, która wyzwoliła ten kraj; a we Włoszech o żołnierzach gen Andersa.

W Izraelu przygotowujemy akcję, żeby pokazać, że generał Anders zwolnił swoich żydowskich żołnierzy z wojska polskiego, żeby zostali w Palestynie; to był przecież zalążek powstania wojska izraelskiego” – przypomniał minister.

Jak wskazał Dziedziczak, intensywne działania na rzecz rozwoju dyplomacji historycznej MSZ rozpoczęło również w kraju: w każdym mieście wojewódzkim powstał Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej.

Musimy odejść od >>warszawocentryzmu<< czy na przykład >>poznaniocentryzmu<<. Trzeba dotrzeć (…) szczególnie do młodzieży w mniejszych ośrodkach i kształcić ją z zakresu tematyki międzynarodowej. Koszty porad, szkoleń, zabaw, wykładów czy prelekcji są pokrywane przez ministerstwo” – zaznaczył.

Dziedziczak przypomniał też, że przy MSZ w Warszawie powstała Akademia Dyplomatyczna, w której młodzi ludzie uzyskują wiedzę, pozwalająca im na zdanie egzaminu dyplomatycznego i wejście w skład służby zagranicznej RP. Szkoła działa od pół roku.

Stworzyliśmy miejsce, gdzie można wejść do dyplomacji bez bycia członkiem jakiegoś dyplomatycznego rodu czy klanu. Liczą się wiedza, umiejętności, zdolności i chęć służenia Polsce. Czas blokowania miejsc się skończył” – oświadczył minister.

 

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl