IV Bieg Tropem Wilczym

Dziś w 170 miastach Polski po raz czwarty wystartują Biegi Tropem Wilczym w hołdzie żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego.

Będzie to dobra okazja do wyrażenia poparcia dla apelu kierowanego do prezydenta w sprawie odebrania orderów Virtuti Militari żołnierzom reżimu komunistycznego, odznaczonych za akcje przeciwko polskiemu podziemiu niepodległościowemu.

Poseł Michał Dworczyk z Fundacji Wolność i Demokracja, organizator Biegu Tropem Wilczym, mówi, że sytuacja, w której komunistyczni żołnierze noszą ordery państwowe, a ich ofiary nie są dostatecznie upamiętnione, musi być zmieniona.

– Zbliża się 1 marca – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To będzie świetna okazja, żeby podpisać się pod takim apelem. Chcemy w najbliższym tygodniu zebrać 50 tys. podpisów. Takie podpisy będą zbierane między innymi dziś w 170 miastach w całej Polsce, gdzie odbędą się Biegi Tropem Wilczym. Zachęcamy wszystkich, żeby skorzystali z tej możliwości i taki podpis złożyli, albo za pośrednictwem strony internetowej tropemwilczym.pl. Jestem przekonany, że musimy zamknąć ten bolesny fragment historii Polski. Musimy nazwać zło złem, a dobro dobrem. Nie może być tak, że prawdziwi bohaterowie cały czas nie mają godnego upamiętnienia, a ich oprawcy cały czas cieszą się niesłusznymi zaszczytami – podkreśla poseł Michał Dworczyk.

Apel o odebranie orderów popiera m.in. Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie.

W imieniu tych organizacji historyk dr Jerzy Bukowski napisał, że: „najwyższy już czas zmyć hańbę z najwyższego polskiego odznaczenia bojowego!”.

RIRM

 

drukuj