fot. twitter.com/PLinLithuania

Litwa: 400 osób wzięło udział w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Blisko 400 osób wzięło udział w niedzielnym wileńskim 5. Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. Biegli głównie młodzi Polacy z Wilna, ale też biegacze z Polski, Kanady, USA, Kazachstanu i Węgier.

Po raz trzeci współorganizatorem i uczestnikiem wileńskiego biegu jest wojsko litewskie i litewscy żołnierze.

„Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych tu, w Wilnie, jest bardzo ważną inicjatywą. W ten sposób przywracamy zatartą naszą polską pamięć” – mówi PAP Rajmund Klonowski, współinicjator i organizator wydarzenia.

Rajmund Klonowski wskazuje, że „takie inicjatywy pokazują, że Wileńszczyzna zamieszkała przez Polaków to nie tylko pozamykane kołchozy, to nie tylko walka o pisownię nazwisk (…), ale jest to przede wszystkim miejsce, ziemia, z której musimy być dumni”.

Szacuje się, że w antykomunistycznym podziemiu na Wileńszczyźnie walczyło około 200 Żołnierzy Wyklętych. Wielu z nich walczyło później w Polsce powojennej. Oddzielnie na kartach historii zapisała się 5. Wileńska Brygada AK, która wycofała się z Wileńszczyzny do Polski w trakcie operacji „Ostra Brama”. Do brygady należeli m.in. legendarny Zygmunt Szendzielarz ps. „Łupaszka” i sanitariuszka Danuta Siedzikówna ps. „Inka”.

Jak wskazuje Rajmund Klonowski, wileński Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” jest ważny także dlatego, że „łączy nas z Litwinami”.

„Oni mieli swoich Leśnych Braci, my – Żołnierzy Wyklętych. To oczywiście nie są analogiczne ruchy, ale mają wiele cech wspólnych” – podkreśla. Przypomina, że w walce ze wspólnym wrogiem „polscy i litewscy antykomunistyczni partyzanci po 1944 roku nawiązali współpracę”.

„To jest coś, co nas, Polaków i Litwinów, łączy i może pomóc nam zakopać te nasze rowy niezgody” – powiedział Rajmund Klonowski.

Uczestnicy niedzielnego biegu, który tradycyjnie odbył się w parku na Zakrecie, mieli do wyboru trasę 1963 metrów, symbolizującą rok śmierci ostatniego Niezłomnego, który poległ w walce czynnej, Józefa Franczaka ps. „Lalek”, a także trasę 5 km lub 10 km i trasę dla biegaczy narciarskich.

Litewskie wojsko przygotowało dla wszystkich herbatę, a także pokaz sprzętu wojskowego i wystawy prezentujące współpracę wojskową Polski, Litwy i Ukrainy, a także litewską armię.

Wileńskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się od złożenia w piątek kwiatów przez przedstawicieli polskiej placówki dyplomatycznej i polskich harcerzy na grobie por. Sergiusza Zyndram-Kościałkowskiego. Był ostatnim polskim żołnierzem, którego szczątki spoczęły na wileńskiej Rossie.

W poniedziałek obchody zakończy w polskiej ambasadzie w Wilnie pokaz filmu „Milczące pokolenie” z udziałem reżysera Pawła Domańskiego. Będzie to litewska premiera tego dokumentu, kręconego w stolicy Litwy i powstałego przy zaangażowaniu Instytutu Polskiego w Wilnie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl