IPN rozpocznie poszukiwania szczątków „Inki”

W czerwcu, na cmentarzu garnizonowym w Gdańsku, Instytut Pamięci Narodowej rozpocznie prace ekshumacyjne szczątków Danuty Siedzikówny ps. „Inka”.

Historycy poszukujący szczątków żołnierzy podziemia niepodległościowego spodziewają się, że w tym miejscu mogą znaleźć też szczątki innych ofiar m.in.  Feliksa Selmanowicza ps. ,,Zagończyk”.

Instytut otrzymał również od rodziny „Inki” dwanaście jej zdjęć, dotąd nieznanych. Znajduje się na nich sama Danuta Siedzikówna, koledzy z konspiracji a także rodzina bohaterskiej łączniczki AK. IPN opublikuje zdjęcia w sierpniowym dodatku do miesięcznika „Pamięć.pl”

Profesor Krzysztof Szwagrzyk, pełnomocnik Prezesa IPN ds. poszukiwań miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego, podkreśla, że choć prace będą przeprowadzane na gdańskim cmentarzu, dokładne miejsce nie jest znane.

– O rozpoczęciu tych działań, o tym w jaki sposób one przebiegają, będziemy informowali. Póki co, staramy się skoncentrować na działaniach przygotowawczych, których jest tutaj niezwykle dużo. Informacje medialne, które mówią o tym, że to miejsce jest już wytypowane, powiedziałbym, że są zbyt daleko idące. Proszę pamiętać, że miejsca pochówku więźniów okresu komunistycznego były przez dziesięciolecia utajnione. One nie były oznaczane. I dzisiaj nie jest to prosta procedura, która polega  na tym, że sięga się po określony dokument i następnie wskazuje się miejsce. To jest znacznie bardziej skomplikowane działanie – wyjaśnia prof. Krzysztof Szwagrzyk.

20 lipca 1946 Danuta Siedzikówna ps. „Inka” została aresztowana przez UB i osadzona w Gdańsku. Po ciężkim śledztwie sąd wojskowy skazał ją na karę śmierci. W celi więziennej napisała „Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba”. Została rozstrzelana 28 sierpnia 1946 roku.

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl