Inicjatywy Archidiecezji Krakowskiej z okazji II Światowego Dnia Ubogich  

Pomoc osobom w kryzysie bezdomności, a także uwrażliwienie innych do codziennego niesienia pomocy ubogim – taki jest cel Światowego Dnia Ubogich. Przypada on jutro. Ale już od kilku dni organizowane są różne akcje. Szereg wydarzeń przygotowała Archidiecezja Krakowska. 

Światowy Dzień Ubogich został ustanowiony w 2016 roku z inicjatywy Ojca Świętego Franciszka w Liście Apostolskim napisanym na zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszowego Roku Miłosierdzia. W tym roku obchodzimy go po raz drugi. Z tej okazji na Małym Rynku w Krakowie od środy otwarty jest Namiot Spotkań. 

– Będą to warsztaty, będą wydarzenia kulturalne, będzie film, będą porady prawne, będą porady specjalistów, które bezpośrednio dotyczą naszych ubogich, ludzi, których zaprosiliśmy do namiotu – wskazuje Julia Bromberek, rzecznik II Światowego Dnia Ubogich.  

Tylko w samym Namiocie Spotkań będzie posługiwało 280 wolontariuszy.

– Myślę, że o to w tym wszystkim chodzi, żeby się spotkać, żeby był człowiek, który mnie wysłucha, który ze mną porozmawia, który się uśmiechnie, który poda mi pomocną dłoń – podkreśla Natalia Nóżka z Dzieła Pomocy św. Ojca Pio. 

W tym roku wolontariusze wyjdą także poza Namiot Spotkań.

– Będą w godz. 16.00-18.00 w trakcie otwarcia namiotu wychodzili do ubogich, do bezdomnych i zapraszali ich zarówno na wydarzenia, które są w namiocie, ale też jeżeli ktoś nie będzie gotowy, nie będzie chciał przyjść, to spędzić tam z nimi czas, posiedzieć, wysłuchać, przynieść im coś ciepłego do picia czy do jedzenia – tłumaczy Natalia Nóżka.

Z kolei w Dziele Pomocy św. Ojca Pio przy ul. Smoleńsk można m.in. skorzystać z usługi fryzjera czy wizażystki. W siedzibie Arcybractwa Miłosierdzia dyżurują natomiast lekarze specjaliści.

– Punkt medyczny przy ul. Siennej 5 w Arcybractwie Miłosierdzia, wizażystka, fryzjer – to będzie miało miejsce w Dziele Pomocy św. Ojca Pio na ul. Smoleńsk, dyżury stomatologiczne – zaznacza Natalia Nóżka.

Jako duchowe zaplecze akcji, w krakowskim kościele św. Barbary od niedzieli trwa modlitewne Jerycho, czyli całodobowa adoracja przed Najświętszym Sakramentem.

Całe 7 dni, tak jak Jerycho było oblężone przez Jozuego i trąbiono na trąbach, tak jest zanoszona nieustanna modlitwa do Boga w intencji tego dnia – wyjaśnia o. Jacek Dubel CSsR, koordynator Namiotu Spotkań.  

Takie akcje jak te, które są organizowane w Krakowie, przynoszą dobre owoce. W minionym roku było ich sporo.

– Komuś udało się znaleźć pracę, dom i mieszkanie po tamtym ostatnim namiocie. Wielu ludzi znalazło się w sytuacji lepszej, bo mogli wyrobić dowód osobisty, znaleźli miejsce w różnych punktach miasta na stałe bardziej zaopiekowani – akcentuje ks. infułat dr Dariusz Raś, koordynator akcji, archiprezbiter kościoła Mariackiego.

To jednak nie jedyne owoce ubiegłorocznej akcji.

– Mamy w Krakowie następny ośrodek – katolicka wspólnota Chleb Życia utworzyła w Krakowie swój punkt, gdzie 16 ludzi bez dowodów, bez kont może odbierać pomoc na stałe. To jest stały dom dla nich – już jest pełny – mówi ks. infułat dr Dariusz Raś. 

Krakowskie obchody II Światowego Dnia Ubogich zakończą się jutro Mszą św. o godz. 13.00 w Bazylice Mariackiej. Eucharystii będzie przewodniczył metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl