(fot.PAP)

Ile zyskała prywatna spółka na kontaktach z rządem Tuska?

Posłowie PiS Andrzej Adamczyk i Jerzy Polaczek przygotowali interpelację, w której pytają premiera Donalda Tuska i ministrów o pozyskiwanie przez spółkę CAM Media kontraktów na obsługę medialną instytucji publicznych.

 – Kierujemy do szefów wszystkich resortów rządu premiera Tuska jednolitą interpretację z pytaniem o wyjaśnienie informacji bardzo bulwersującej opinię publiczną o intratnych kontraktach, jakie z wieloma instytucjami rządowymi zawarła spółka CAM Media – powiedział na poniedziałkowej konferencji w Sejmie poseł Jerzy Polaczek.

Z dostępnych informacji publicznych wynika, że średnia cena za zorganizowanie jednej konferencji  podczas prezydencji Polski w Radzie UE to około 618 tys. zł.

Chcemy wystąpić do szefów wszystkich resortów rządu, aby uzyskać kompleksową informację w tej sprawie – zaznaczył poseł Jerzy Polaczek.

Poseł Andrzej Adamczyk dodał, że interpelacja jest szansą dla ministrów, aby „wcześniej niż później wyjaśnili relacje biznesowe z firmą CAM Media”.

W interpelacji posłowie PiS pytają m.in. jakie usługi i zlecenia wykonywała firma CAM Media na rzecz poszczególnych ministerstw, „na jaką kwotę opiewały wszystkie usługi zlecane CAM Media” oraz
ile zleceń dla CAM Media „wynikało z przetargów, a ile było zlecanych z tzw. wolnej ręki”.

Ponadto posłowie PiS uważają, że działalność spółki, która zgodnie z doniesieniami medialnymi osiągnęła niebywały sukces finansowy po wygranych przez PO wyborach w 2007 roku, budzi poważne wątpliwości i wymaga sprawdzenia ile ministerstw oraz podległych im podmiotów korzystało z jej usług w czasie kierowania państwem przez rząd Donalda Tuska i czy rzeczywiście zlecenia te były opłacane zgodnie z ekonomiką wydatkowania środków publicznych.

Pod koniec kwietnia tygodnik „Wprost” napisał, że minister transportu Sławomir Nowak ma koleżeńskie układy z biznesmenami zarabiającymi na kontraktach z państwowymi firmami i doradzającymi PO.

Tygodnik opisał m.in. wizyty ministra w ekskluzywnym klubie w Warszawie, gdzie był zapraszany przez osoby związane ze spółką CAM Media.

Według autorów artykułu firma dzięki kontraktom z państwowymi spółkami i instytucjami rządowymi zarobiła miliony zł; z jej usług korzystało m.in. MSZ, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, PGE, PKP, Poczta Polska, Ruch i Totalizator Sportowy. Ponadto w artykule napisano, że Nowak wymieniał się z jednym z biznesmenów zegarkami.

RIRM/ PAP 

drukuj