Etyczne, medyczne i prawne dylematy wokół śmierci mózgu

Etyczne, medyczne i prawne dylematy wokół śmierci mózgu – pod takim hasłem w Bydgoszczy odbyła się konferencja naukowa, na której prelegenci udzielili odpowiedzi na kluczowe pytania: jakie są etapy życia człowieka i jak rozważyć dylemat  przeszczepu organów.

Jednym z etycznych dylematów wokół śmierci człowieka jest pobieranie narządów. Obecnie lekarze posługują się zgodą domniemaną. Jeśli człowiek, który zakończył ziemską wędrówkę nie zgłosił sprzeciwu, by jego narządy uratowały życie innych osób – mogą one zostać pobrane.

– To już jest kwestia nie tylko solidarności, ale nawet aktu szlachetnego przedłużenia komuś życia, czy będzie serce, nerki, wątroba czy rogówka oka itd. – powiedział prof. dr hab. n. med. Władysław Sinkiewicz, kardiolog.

Jednak śmierć naszego organizmu to tylko jeden z trzech etapów życia. Pierwszy to etap życia łonowego – podkreślał  ks. dr hab. Andrzej Bohdanowicz.

– Organizm człowieka przygotowuje się do życia poza organizmem matki, to jest druga faza. Często te narodziny, przejście z pierwszej fazy do drugiej jest otwarciem oczu, zobaczenie, że rzeczywistość, w którą wchodzimy jest o wiele piękniejsza niż ta, która była do tej pory – wskazał Andrzej Bohdanowicz z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Ostatnim etapem jest życie wieczne, życie po śmierci. Wiara daje nam możliwość doświadczania tego, co jest po drugiej stronie rzeki życia – zaznaczał psycholog prof. Roman Ossowski.

– Przed śmiercią narasta problem duchowości. Nawet Wolter, który gdy umierał prosił o posługę religijną, nawrócił się, pojednał z Bogiem i dopiero zdecydował się na odejście ze świata – powiedział Roman Ossowski.

Odejście ze świata ludzkiego oznacza dla człowieka przejście do życia wiecznego. Ta świadomość powinna być dla nas wzmocnieniem i drogowskazem, w jaki sposób przeżywać swój czas na ziemi.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl