Embargo na telewizję Trwam

Telewizja Trwam nie otrzymała operatorskiej karty wstępu na przesłuchanie w charakterze świadka prezydenta Bronisława Komorowskiego. Akredytowane telewizje nie przeprowadziły transmisji z tego wydarzenia. Pojawiają się także informacje nieoficjalne, że o taki scenariusz przekazu medialnego zabiegali wysoko postawieni urzędnicy.

Było to jedno z najważniejszych wydarzeń ostatnich lat – głowa państwa Bronisław Komorowski stanął przed sądem. Jest on jednym z najważniejszych świadków w procesie Aleksandra L – byłego funkcjonariusz WSI i dziennikarza Wojciecha Sumlińskiego oskarżonych o korupcję przy weryfikacji WSI. Chodziło o doprecyzowanie przez Komorowskiego wcześniejszy zeznań przed prokuraturą. Wówczas to przyznał, że był zainteresowany pozyskaniem kopii niegotowego jeszcze raportu WSI, co było nielegalne, o ile był wówczas tylko posłem.

 Pan prezydent w odpowiedzi na pytania oskarżonego po prostu kręcił, nie chciał odpowiadać, sprawiał wrażenie, jakby lekceważył sam proces przesłuchania – powiedział wiceprezes PiS, Antoni Macierewicz.

Prezydent często zasłaniał się niepamięcią i nie potrafił wyjaśnić istotnych rozbieżności w zeznaniach dotyczących spotkań z byłymi funkcjonariuszami WSI – płk Leszkiem T. i Aleksandrem L. Raz bowiem Bronisław Komorowski zeznał, że widział się z nimi w październiku 2007 roku, a następnie, że do wizyt doszło dopiero w listopadzie, kiedy obecny prezydent był już marszałkiem sejmu i miał legalny dostęp do aneksu raportu.

 Okazało się, że to kluczowe spotkanie prezydenta z byłym funkcjonariuszem WSI, którego sam prezydent uważał za podejrzewanego o współpracę z obcym wywiadem, odbyło się w październiku 2007 roku, a więc za nim PO wygrała wybory – powiedział Antoni Macierewicz.

Rzeczą oczywistą było, że zeznania pierwszej osoby w kraju, która broniła w sejmie WSI, formacji zamieszanej w liczne afery, wzbudzą ogromne zainteresowanie społeczne. Niestety akredytowane telewizje ten fakt niemal przemilczały.

 To były mikroskopijne fragmenty, znacznie więcej czasu media poświęciły drugo czy trzeciorzędnym sprawom, epatując sałatką w sejmie – powiedziała zastępca redaktora naczelnego Naszego Dziennika, Katarzyna Orłowska-Popławska.

To nie przypadek, uważa były eurodeputowany Tadeusz Cymański.

 To jest pewien fakt. Myślę i to chyba jest oparte na pewnych konkretach, że to od woli samego prezydenta zależało czy sprawa będzie transmitowana czy nie – zaznaczył członek Solidarnej Polski.

Jego słowa potwierdzają informacje, do których dotarł „Nasz Dziennik” – że decyzja o maksymalnym wyciszeniu sprawy przesłuchania Komorowskiego w charakterze świadka zapadła bardzo wysoko.

 Okazało się  to są informacje przekazywane sobie przez posłów PO, że to była swego rodzaju „ustawka” między pałacem, a szefem krajowej rady, który negocjował w imieniu Pałacu Prezydenckiego sposób relacjonowania tego przesłuchania – podkreśliła Katarzyna Orłowska-Popławska.

Telewizja Trwam nie miała możliwości nawet rejestracji samego przesłuchania prezydenta Komorowskiego. Operator kamery nie otrzymał niezbędnej karty wstępu, które wydawał Sąd Rejonowy dla Warszawy-Woli.

Możemy się spodziewać, że to było celowe działanie?

 Ja tego nie wiem. Ja w ogóle jestem na urlopie i w tym czasie nie byłem w pracy, więc nie znam tych okoliczności – powiedział Henryk Wujec z Kancelarii Prezydenta.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl