fot. PAP/Piotr Nowak

E. Chojna-Duch: To nieprawda, że w KPRM u Sławomira Nowaka nie zapadały decyzje ws. zmian ustawy VAT

To jest nieprawda – mówiła b. wiceminister finansów Elżbieta Chojna-Duch odnosząc się do słów b. ministra finansów Jacka Rostowskiego, że w KPRM u Sławomira Nowaka nie zapadały decyzje ws. zmian ustawy VAT. Dodała, że tam dostawała wytyczne od Nowaka i doradcy podatkowego towarzyszącego Palikotowi.

Jak mówił Jacek Rostowski w poniedziałek podczas posiedzenia sejmowej komisji śledczej ds. VAT, na spotkaniach w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów u Sławomira Nowaka nie zapadały żadne decyzje ws. zmiany w ustawie o VAT. Dodał, że ostateczną decyzję ws. kształtu projektu ustawy o VAT podejmował minister finansów.

„To akurat jest nieprawda, bo to ja byłam na tych spotkaniach, a nie pan minister. I to ja otrzymywałam wytyczne wprowadzenia regulacji, które tam były proponowane. I to nie tylko przez ministra Nowaka, ale również doradcę podatkowego, który towarzyszył posłowi Palikotowi” – podkreśliła Elżbieta Chojna-Duch, pytana w TVP Info o te zeznania Rostowskiego.

Elżbieta Chojna-Duch była pytana również o zeznania Jacka Rostowskiego ws. Renaty Hayder. Według Rostowskiego Hayder nie zgodziła się zostać wiceministrem od prawa podatkowego, dlatego zaproponował jej funkcję społecznego doradcy.

„Hayder była ikoną doradztwa podatkowego” – powiedział w poniedziałek przed sejmową komisją śledczą ds. VAT Jacek Rostowski.

Elżbieta Chojna-Duch podkreśliła, że Hayder zajmowała „funkcje zarządcze” w firmach doradczych i pełniła je do momentu objęcia funkcji w MF lub po tym. Jak mówiła Elżbieta Chojna-Duch, związek Hayder z Ernst&Young był „ewidentny”, dlatego nie powinna pełnić funkcji nie tylko doradczych, społecznych, ale też pomocniczych.

„W tej chwili też ma związek z Ernst&Young, kapitałowo czy niekoniecznie jako pracownik, ale tych funkcji pełniła wiele. Teraz poinformowano mnie, że pracuje w organizacji charytatywnej, ale też pod auspicjami Ernst&Young. Czyli związek z tą firmą był ewidentny, a to była firma międzynarodowa, która służyła doradztwem podatkowym” – dodała.

Wiceminister finansów z rządu PO-PSL Elżbieta Chojna-Duch zeznając wcześniej przed komisją śledczą przywołała osobę Renaty Hayder jako społecznej doradczyni ówczesnego ministra finansów Jacka Rostowskiego i partnera w firmie doradczej Ernst&Young. Elżbieta Chojna-Duch mówiła, że według niej proces legislacyjny przejmowali od urzędników resortu finansów zewnętrzni doradcy. W resorcie finansów – jak zaznaczyła – gabinet miał „superpracownik” – Renata Hayder zatrudniona w firmach doradczych – Arthur Andersen i Ernst&Young.

Elżbieta Chojna-Duch powiedziała w poniedziałek, że rozważa wraz z prawnikami złożenie pozwu o ochronę dóbr osobistych.

PAP/RIRM

drukuj