fot. pixabay.com

Szef Kancelarii Premiera Węgier: Rząd zdecydował o wprowadzeniu stanu zagrożenia energetycznego

Rząd Węgier zdecydował o wprowadzeniu stanu zagrożenia energetycznego i podjęciu od sierpnia szeregu kroków, obejmujących m.in. zakaz eksportu surowców energetycznych – poinformował w środę Gergely Gulyas, szef Kancelarii Premiera, na konferencji prasowej.

Ogłaszając tę decyzję podkreślił, że w ciągu ostatniego roku ceny prądu wzrosły 5-krotnie, a gazu 6-krotnie. Według niego 7-punktowy plan rządowy zapewni krajowi wystarczającą ilość energii na zimę i jednocześnie umożliwi utrzymanie państwowych dotacji do cen mediów dla gospodarstw domowych.

Zgodnie z planem, krajowe wydobycie gazu zostanie zwiększone z 1,5 mld metrów sześciennych do 2 mld, zaś Peter Szijjarto, minister spraw zagranicznych i handlu, otrzyma zadanie kupna dodatkowego gazu. Minister powiedział w środę, że do początku sezonu grzewczego jest możliwe dokupienie 700 mln metrów sześciennych tego surowca.

Ponadto rząd wprowadzi zakaz eksportu nośników energii i drewna opałowego, a jednocześnie zwiększone zostanie wydobycie węgla kamiennego. Oprócz tego rząd podejmie starania o przedłużenie czasu eksploatacji działających bloków elektrowni atomowej w Paksu.

Gergely Gulyas podkreślił, że wobec przedłużającej się wojny na Ukrainie i trudności gospodarczych, każdy Węgier powinien dbać o bezpieczeństwo energetyczne, np. oszczędzając energię. Dlatego każdy, u kogo zużycie gazu lub prądu przekracza przeciętną krajową, będzie musiał więcej płacić. Państwowo dotowane ceny za media dla ludności będą utrzymane tylko do poziomu średniego zużycia w kraju. Przeciętne zużycie roczne prądu wynosi na Węgrzech 2523 kWh, zaś gazu 1728 metrów sześciennych.

Rząd zdecydował też o przedłużeniu do 1 października obowiązującego obecnie limitu cen paliw. Szef Kancelarii Premiera zaznaczył jednak, że sytuacja szybko się zmienia i w razie nadzwyczajnej sytuacji, rząd będzie reagować.

Węgry wprowadziły w połowie listopada 2021 roku limit cen na paliwo, w celu ograniczenia obciążeń finansowych ludności w sytuacji, gdy rośnie inflacja. W czerwcu br. wyniosła 11,7 procent. Obecnie cena benzyny 95-oktanowej oraz zwykłego oleju opałowego nie może przekraczać 480 forintów, czyli 5,66 złotych za litr. Z możliwości zakupu paliwa po limitowanej cenie wyłączeni są kierowcy samochodów na zagranicznych tablicach rejestracyjnych.

Zgodnie z podpisaną na początku roku umową, Węgry otrzymują z Rosji 4,5 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Według Gergely Gulyasa węgierskie zbiorniki gazu, które mają pojemność 6,33 mld metrów sześciennych, są obecnie zapełnione w 44 procent, co wystarczy na trzy miesiące.

 PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl