USA: Dr A. Fauci: Szczepionki nie są zbyt skuteczne w powstrzymywaniu infekcji

Dr Anthony Fauci, główny doradca medyczny prezydenta Stanów Zjednoczonych, Joe Bidena przyznał, że szczepionki przeciwko COVID-19 nie działają „zbyt dobrze”, jeżeli chodzi o powstrzymywanie zakażenia – poinformował w środę australijski portal news.com.au.

– Skuteczność szczepionek przeciwko COVID-19 w ostatnich tygodniach została zakwestionowana, gdy nowe subwarianty rozprzestrzeniły się w Australii i na całym świecie – stwierdził.

Dodał jednak, że nadal w pełni zaleca zaszczepienie się, ponieważ szczepienia chronią przed ciężkim przebiegiem choroby.

„Z dostępnych danych jasno wynika, że nawet jeśli szczepionki, ze względu na wysoki stopień przenoszenia się tego wirusa, nie chronią zbyt dobrze przed zakażeniem, to dość dobrze chronią przed ciężkim przebiegiem choroby, prowadzącym do hospitalizacji i śmierci – powiedział dr Anthony Fauci, który od chwili wybuchu pandemii stał się w USA głównym ekspertem medycznym i centralną postacią w walce z koronawirusem.

„Wierzę, że to jest powód, dla którego w moim wieku przeszedłem chorobę stosunkowo łagodnie, choć nie udało mi się uniknąć zakażenia. Jestem przekonany, że szczepienie odegrało tu dużą rolę” – dodał.

Dr Anthony Fauci ma 81 lat.

„Tak więc moje przesłanie do ludzi, którzy nie są przekonani do szczepień, gdyż pomimo szczepienia można się zarazić, jest następujące: jeśli się nie zaszczepisz, prawdopodobne jest, że ciężej będziesz przechodził chorobę” – zaznaczył.

Nowe subwarianty szczepu Omikron wydają się być odporne na szczepionki, co prowadzi do dużego wzrostu liczby zakażeń i większej liczby hospitalizacji. Pojawiły się apele o powrót społecznego dystansu i przymusowego noszenia maseczek, aby ograniczyć przenoszenie choroby. Tedros Adhanom Ghebreyesus, szef Światowej Organizacji Zdrowia, poparł apele o przywrócenie niektórych środków bezpieczeństwa. Powiedział, że jest zaniepokojony tym, że liczba zakażeń rośnie.

– Liczba przypadków COVID-19 zgłoszonych do WHO wzrosła o 30 procent w ciągu ostatnich dwóch tygodni – przypomniał australijski portal.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl