fot. PAP

Dwa stołeczne szpitale do prywatyzacji

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiwicz Walz chce przekształcić w spółki prawa handlowego dwa warszawskie szpitale: szpital ginekologiczno-położniczy im. św. Zofii i praski szpital Przemienienia Pańskiego.

Hanna Gronkiewicz Walz tłumaczy, że prywatyzacja me polepszyć sytuację szpitali. Tymczasem pierwszy z nich ma znakomitą kondycję finansową. Prezydent Warszawy nie ukrywa intencji zarobkowych. Zgodnie z przesłaną do zaopiniowania uchwałą prezydent chce umożliwić udzielanie odpłatnych świadczeń.

Będą się tam odbywały porody za ogromne pieniądze. W obu przypadkach mamy do czynienie z kwestia wzmocnienia naboru właścicielskiego, czyli ustanowienie Rad Nadzorczych, które zarabiają na szpitalach. To kolejne ukłon w stronę przyjaciół z PO – powiedziała Maria Ochman przewodnicząca krajowej sekcji służby zdrowia NSZZ Solidarność .

 Z kolei praski szpital Przemienienia Pańskiego, który wpisał się w historię m.in. II wojny światowej i stanu wojennego ogromnie się zadłużył poprzez złe zarządzanie władz stolicy z PO. Placówka ta, o czym świadczy nawet wyrok sądu, który stwierdził, że władze warszawy – właściciel szpitala działały na szkodę lecznicy i nakazał zwrot środków finansowych. Decyzja władz stolicy o przekształceniu szpitali w spółkę oznacza dla mieszkańców stolic trudności z dostępem do świadczeń zdrowotnych.

 Spółka prawa handlowego musi działać dla zysku. Nie może generować strat i przyjmować osób nieubezpieczonych, ani osób z powikłaniami. Takich osób nie opłaca się leczyć. Do tego dochodzi dramatyczna sytuacja NFZ. Warszawiacy i za chwile wszyscy  Polacy będą musieli dopłacać do leczenia z własnej kieszeni. Właśnie w taki sposób PO realizuje swoje hasło – by żyło się lepiej –    zauważa Maria Ochman
Wypowiedź Marii Ochman przewodniczącej krajowej sekcji służby zdrowia NSZZ Solidarność

Audio MP3
Pobierz
drukuj