Naczelna Izba Lekarska zachęca do wypowiedzenia klauzuli opt-out

Jest mi przykro, że Naczelna Izba Lekarska angażuje się bezpośrednio w politykę – powiedział wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia Tomasz Latos. Izba opublikowała na swojej stronie internetowej wzór wypowiedzenia klauzuli opt-out.

Podpisanie klauzuli opt-out jest dobrowolne i oznacza zgodę na dyżury przekraczające przeciętny wymiar godzin. Naczelna Izba Lekarska apelowała niedawno do lekarzy o ograniczeniu czasu pracy do maksymalnie 48 godz. tygodniowo.

Wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia Tomasz Latos wskazuje, że jest to polityczna gra, która ma miejsce w czasie, kiedy rząd zwiększa nakłady na służbę zdrowia.

– Uznajmy fakty – nikt do tej pory nie zwiększał nakładów na ochronę zdrowia. Ten rząd to obiecał, realizuje. Jeżeli trzeba, to rozmawiajmy o tempie tego procesu, jeżeli trzeba, to rozmawiajmy o tym, na co te pieniądze mają być przeznaczane. Natomiast nie działajmy tak – i to jest oczywiście apel do całego środowiska – aby skonfliktować i de facto zaszkodzić tej reformie – akcentuje Tomasz Latos.

Poseł PiS przypomniał również, że na ostatnim posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia opozycja próbowała blokować projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej.

Wypowiedzenie klauzuli opt-out zapowiedzieli lekarze rezydenci, kończąc – prowadzony w październiku – protest głodowy. Dokument podpisało już m.in. prawie 90 młodych lekarzy z Rzeszowa.

RIRM

drukuj