Duża nowelizacja ustawy o VAT wkrótce będzie gotowa

Kaucja przy rejestrowaniu podatników VAT, łatwiejsze wyrejestrowywanie nieaktywnych firm, skrócenie okresów rozliczeniowych – takie m.in. rozwiązania mają znaleźć się w dużej nowelizacji ustawy o VAT, dzięki której rząd chce walczyć z wyłudzaniem tego podatku.

Propozycje przedstawił w Krynicy wiceminister finansów Wiesław Jasiński –  Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej i Generalny Inspektor Informacji Finansowej.

Wiesław Jasiński podczas XXVI Forum Ekonomicznego w Krynicy wziął udział w panelu poświęconym walce z szarą strefą. Polityk podkreślał, że tzw. duży pakiet uszczelnieniowy, dotyczący VAT, jest już prawie gotowy, a projekt ustawy będzie ogłoszony jeszcze w tym miesiącu.

„Pracowaliśmy nad tym, zbierając informacje o mechanizmach zorganizowanej przestępczości podatkowej” – powiedział Wiesław Jasiński.

Jak dodał, analizowano zwłaszcza mechanizmy stosowane przy wyłudzaniu VAT w branży tytoniowej, paliwowej, alkoholowej i obrocie olejem rzepakowym.

W nowym pakiecie, jak informował Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej i Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej, znajdą się np. zapisy dotyczące rejestrowania i wyrejestrowywania podatników VAT. Przy rejestrowaniu firmy niektóre podmioty będą musiały płacić obowiązkową kaucję rejestracyjną. Dotyczyć to będzie sytuacji, gdy ktoś rejestrujący się zalegał z podatkami, kiedy wyrejestrowywał firmę, albo gdy osoby wnioskujące o rejestrację były skazane za przestępstwa skarbowe. Kaucja będzie miała różną wysokość, będzie miała limit górny i dolny. Ponadto będą istnieć fakultatywne kaucje rejestracyjne, np. dla udostępniających lokale na fikcyjne biura.

Nie będą rejestrowane podmioty, wobec których podjęto próbę udokumentowania i ona nie dała efektu. Solidarną odpowiedzialność będzie ponosił pełnomocnik wnioskujący o rejestrację.

W przypadku wyrejestrowywania podatników VAT, będzie to dotyczyć podmiotów fikcyjnych, z którymi nie ma kontaktu na wezwanie, a także takich, które zawiesiły działalność na 6 kolejnych miesięcy lub nie składały deklaracji podatkowych przez ten czas. Także takich, które nie wykazywały sprzedaży lub nabycia lub wystawiały fikcyjne faktury.

Nowe mechanizmy mają dotyczyć też rozliczeń VAT – małe firmy będą nadal rozliczać się kwartalnie, a większe miesięcznie. Wiceminister finansów nie wykluczał jednak wprowadzenia obligatoryjnego rozliczenia miesięcznego przez pierwszy rok działalności.

PAP/RIRM

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl