Belgia. Rusza pilotażowy program nauki języka polskiego i polskiej kultury

Polski resort edukacji rozpoczyna program pilotażowy nauki języka polskiego i kultury polskiej dla uczniów polskiego pochodzenia we francuskojęzycznej części Belgii. „To dodatkowa oferta dla Polaków mieszkających w Belgii” – mówi minister edukacji Anna Zalewska.

W środę Zalewska podpisała deklarację o współpracy między polskim resortem edukacji a ministerstwem edukacji wspólnoty francuskiej Belgii. Zakłada ona rozpoczęcie pilotażowego projektu zajęć z języka i kultury polskiej dla uczniów pochodzenia polskiego uczęszczających do szkoły publicznej w południowej części kraju – Walonii i Brukseli (podstawowej lub średniej).

„To dodatkowa oferta dla Polaków mieszkających w Belgii. Czekamy, w ciągu najbliższych dni, na zgłoszenie się konkretnej szkoły” – powiedziała w Brukseli Zalewska. Dodała, że ma nadzieję, że po zakończeniu pilotażu zostanie podpisane kolejne porozumienie, dzięki któremu program będzie działał na stałe.

Podkreśliła, że liczy na to, iż zajęcia w jednej ze szkół w Belgii rozpoczną się już we wrześniu. Koszty delegowania pracownika poniesie strona polska.

„Choć nie ukrywamy, że chcemy wykorzystać ogromny potencjał nauczycielski, jaki jest w Belgii. Mamy wybitnych nauczycieli języka polskiego, którzy w szkołach przykonsularnych czy stowarzyszeniowych nie wykorzystują swojego potencjału” – powiedziała. Ministerstwo chce, żeby udało się nawiązać podobną współpracę ze wspólnotą niderlandzką w Belgii.

Zajęcia będą prowadzone w ramach tzw. programu OLC (ouverture aux langues et cultures) – Programu Otwarcia na Języki i Kultury.

OLC obecnie działa w 251 publicznych szkołach podstawowych i średnich w Walonii-Brukseli. W program zaangażowanych jest 152 nauczycieli. Jak dotąd przystąpiło do niego pięć krajów z UE (Hiszpania, Portugalia, Włochy, Grecja, Rumunia) oraz cztery spoza UE (Turcja, Maroko, Chiny, Rosja). Dla porównania, w roku 2006 program działał w 70 szkołach.

Polska podpisując deklarację o współpracy z Federacją Walonia-Bruksela dołącza do tych państw. Resort podkreśla, że to cieszy z uwagi na duże skupiska Polaków i ich dzieci mieszkających w Belgii i ogromne potrzeby nauczania języka polskiego.

By przystąpić do OLC, należy podpisać deklarację o współpracy z Federacją Walonia-Bruksela. Nauczanie języka obcego i kultury odbywa się po zajęciach szkolnych (kilka godzin w tygodniu) i skierowane jest do uczniów, których rodzice wyrazili takie zainteresowanie. Mogą z niego korzystać też dzieci z innych szkół.

PAP/RIRM

drukuj