GP Europy. Znowu doczekamy się niespodzianki?

Już jutro o godzinie 19 w Bydgoszczy rozpocznie się Grand Prix Europy na żużlu. Są to drugie zawody w ramach Indywidualnych Mistrzostw Świata sezonu 2014. Czy sensacyjny zwycięzca GP Nowej Zelandii Martin Smolinski ponownie stanie na najwyższym stopniu podium? A może na torze Polonii usłyszymy Mazurka Dąbrowskiego?

Inauguracja SGP w Auckland przyniosła zaskakujące rezultaty. Bezkonkurencyjny okazał się debiutant, Niemiec Martin Smolinski. Poza półfinałem znalazł się aktualny mistrz świata Brytyjczyk Tai Woffinden. Dobrze zaprezentował się Krzysztof Kasprzak, który ukończył rywalizację na trzeciej pozycji.

W ubiegłorocznym Grand Prix w Bydgoszczy najlepszy okazał się Rosjanin Emil Sajfutdinow. Najwyżej z Polaków, bo na najniższym stopniu podium, sklasyfikowany został Tomasz Gollob, który od tego roku nie uczestniczy już w walce o tytuł IMŚ. Pozostali nasi reprezentanci zaprezentowali się wtedy słabo: Jarosław Hampel był 9., Krzysztof Buczkowski 11. ,zaś Krzysztof Kasprzak-16. ze wstydliwym dorobkiem zero punktów.

W jutrzejszych zawodach Polskę reprezentować będą: Kasprzak, Hampel oraz startujący z dziką kartą zawodnik Unibaxu Toruń Adrian Miedziński. Dwaj pierwsi będą mieli ochotę powalczyć przynajmniej o finał. Więcej do udowodnienia ma popularny Mały, któremu nie udał się występ w Nowej Zelandii. Z drugiej strony, Hampel jeszcze nigdy w karierze nie stal na podium zawodów GP w Bydgoszczy.

Kto będzie walczył o wygraną w Bydgoszczy? Na pewno dobrą formę będą chcieli potwierdzić Nicki Pedersen czy Fredrik Lindgren. Drugie miejsce z zeszłego roku zamierza powtórzyć Matej Zagar. Groźni mogą być Australijczycy: Chris Holder oraz wracający po groźnym upadku Darcy Ward. Czy wszystkich ponownie pogodzi rewelacyjny w Auckland Smolinski? Dowiemy się o tym już jutro o godzienie 19 w Bydgoszczy.

Lista startowa Grand Prix w Bydgoszczy (w nawiasach numery, z którymi zawodnicy startują na plastronach):

1. (1) Tai Woffinden (W. Brytania)

2. (33) Jarosław Hampel (Polska)

3. (88) Niels Kristian Iversen (Dania)

4. (45) Greg Hancock (USA)

5. (5) Nicki Pedersen (Dania)

6. (55) Matej Zagar (Słowenia)

7. (43) Darcy Ward (Australia)

8. (507) Krzysztof Kasprzak (Polska)

9. (66) Fredrik Lindgren (Szwecja)

10. (23) Chris Holder (Australia)

11. (100) Andreas Jonsson (Szwecja)

12. (91) Kenneth Bjerre (Dania)

13. (84) Martin Smoliński (Niemcy)

14. (37) Chris Harris (W. Brytania)

15. (75) Troy Batchelor (Australia)

16. (16) Adrian Miedziński (Polska)

17. (17) Szymon Woźniak (Polska)

18. (18) Paweł Przedpełski (Polska)

Następne turnieje Grand Prix 2014:

17 maja – Tampere (Finlandia)

31 maja – Praga (Czechy)

14 czerwca – Malilla (Szwecja)

28 czerwca – Kopenhaga (Dania)

12 lipca – Cardiff (Wielka Brytania)

16 sierpnia – Ryga (Łotwa)

30 sierpnia – Gorzów (Polska)

13 września – Vojens (Dania)

27 września – Sztokholm (Szwecja)

11 października – Toruń (Polska) .

Sport/RIRM

drukuj