SGP. Kompromitacja na Narodowym!

Wielkie święto żużla na Stadionie Narodowym w Warszawie zakończyło się katastrofą organizacyjną. Problemy z maszyną startową i fatalny stan toru wywołały protest ze strony żużlowców. Zawody inaugurujące tegoroczny sezon Speedway Grand Prix zakończono po trzech seriach startów.


Organizatorzy mieli problem z prawidłowym przygotowaniem toru już od samego początku. W piątek z powodu złego stanu nawierzchni odwołano trening. Wydawało się jednak, iż jeden dzień to wystarczający czas, aby naprawić wszelkie niedociągnięcia. Stało się jednak inaczej. Mimo, iż wykonano dużo pracy nad jakością toru, jego stan nadal odbiegał od przyzwoitości.

Do problemów z nawierzchnią w dniu zawodów doszedł jeszcze kłopot z taśmą startową. Szybko zauważono, iż unosiła się ona do góry nierównomiernie. W biegu czwartym podjęta została decyzja, iż żużlowcy startować będą przy udziale sygnałów świetlnych.

W kolejnych biegach zawodnicy mieli spore trudności z opanowaniem swoich motocykli. Za sprawą dziur i nierówności na torze upadki zaliczyli Troy Batchelor oraz Chris Holder.

Po trzech pełnych seriach startów, czyli 12 wyścigach, żużlowcy zadecydowali, iż nie będą dalej się ścigać. Argumentowali to obawą o swoje zdrowie. Do zmiany decyzji próbowali ich przekonać sędziowie oraz jury. Po trwających około godzinę rozmowach zadecydowano, że zawody zostaną zakończone. Jako wyniki końcowe uznano rezultaty osiągnięte przez żużlowców po trzech seriach startów.

Dzięki takiej decyzji zwycięzcą został Słoweniec Matej Zagar z dorobkiem 8 punktów. Drugie miejsce zajął Brytyjczyk Chris Harris (7 punktów), zaś trzecia lokata przypadła Jarosławowi Hampelowi (również 7 punktów). Na 10. pozycji sklasyfikowano kończącego swoją przygodę w cyklu GP Tomasza Golloba (4 oczka).

Po zakończeniu rywalizacji odbyło się uroczyste pożegnanie Tomasza Golloba. Polski indywidualny mistrz świata z 2010 roku wyjechał na tor i pozdrowił kibiców zgromadzonych na Stadionie Narodowym. Gollob nie kończy jednak kariery zawodniczej całkowicie, gdyż nadal startuje w Ekstralidze. W bieżącym sezonie reprezentuje barwy GKM-u Grudziądz.

Zawody w Warszawie miały być wielką promocją żużla. Po tym, co stało się dzisiejszego wieczoru, można mieć pewność, że na obiekcie w stolicy nieprędko pojawią się znowu przedstawiciele czarnego sportu…

***

Wyniki:

1. Matej Zagar (Słowenia) – 8 (3,3,2)
2. Chris Harris (Wielka Brytania) – 7 (1,3,3)
3. Jarosław Hampel (Polska) – 7 (3,1,3)
4. Niels Kristian Iversen (Dania) – 7 (2,2,3)
5. Michael Jepsen Jensen (Dania) – 5 (2,3,0)
6. Tai Woffinden (Wielka Brytania) – 5 (2,1,2)
6. Greg Hancock (USA) – 5 (2,1,2)
8. Jason Doyle (Australia) – 4 (1,t,3)
9. Tomas H. Jonasson (Szwecja) – 4 (0,2,2)
10. Tomasz Gollob (Polska) – 4 (1,2,1)
11. Krzysztof Kasprzak (Polska) – 3 (3,0,d)
12. Andreas Jonsson (Szwecja) – 3 (3,d,-,-,-)
13. Bartosz Zmarzlik (Polska) – 3 (3)
14. Maciej Janowski (Polska) – 3 (0,2,1)
15. Nicki Pedersen (Dania) – 3 (1,1,1)
16. Piotr Pawlicki (Polska) – 1 (1)
17. Chris Holder (Australia) – 0 (0,0,w)
18. Troy Batchelor (Australia) – 0 (0,w,w)

Sport.RIRM

drukuj