Zrewanżować się za Mexico 1986, czyli Niemcy- Francja

Piłkarska reprezentacja Niemiec po 28 latach przerwy ponownie spotka się na mundialu z repezentacją Francji. Trójkolorowi będę chcieli zrewanżować się swoim rywalom za porażkę ich rodaków w meczu o trzecie miejsce  podczas mistrzostw świata w 1986 roku. Obie drużyny zagrają ze sobą po raz 26. w historii. Co ciekawe, lepszy bilans w tej rywalizacji mają Francuzi, którzy pokonali Niemców 11 – krotnie, ulegając im 9 razy. Oba zespoły wierzą w swoje umiejętności i dla wielu kibiców absencja w półfinałach jednej z tych ekip będzie rozczarowaniem. Początek tego spotkania o godzinie 18-stej czasu polskiego.

Po 1/8 finału

Francuzi musieli się sporo natrudzić, aby w 1/8 finału turnieju wyeliminować Nigeryjczyków. Ostatecznie podopiecznym Didiera Deschampsa udało się to uczynić w ciągu 90 minut meczu. W pierwszej połowie gry przewagę mieli piłkarze z Afryki, jednak Benzemie i spółce udało się przetrzymać te chwile bez straty bramkowej, rozstrzygając sprawę awansu w samej końcówce pojedynku. Niemcy awansowali do 1/4 finału, chociaż do tego celu potrzebowali aż 120 minut gry. W regulaminowym zasie rywalizacji nie potrafili ani razu pokonać bramkarza reprezentacji Algierii. Mało tego, gdyby nie Manuel Neuer, mogło dojść do sensacji, czyli odpadnięcia Niemców już w tej fazie turnieju. Warto przypomnieć, że od MŚ 2002 w Korei i Japonii ekipa naszych zachodnich sąsiadów nigdy nie wypadła poza czołową czwórkę na imprezie tej rangi.

Przed dzisiejszym meczem

Zarówno Niemcy, jak i Francja do dzisiejszego starcia przystąpią w najmocniejszych składach. Selekcjoner Joachim Loew będzie dziś mógł skorzystać z wracających do pełnej dyspozycji Lukasa Podolskiego oraz Matsa Hummelsa. Didier Deschamps będzie mógł wystawić do gry Mamadou Sakho, który jest już w pełni zdrów po wyleczeniu drobnego urazu. Istotnym czynnikiem działającym na korzyść Francji może być fakt, iż Trójkolorowi grali w poprzedniej rundzie turnieju o 30 minut mniej niż ich dzisiejsi przeciwnicy. Przy klimacie panującym w Brazylii może się to przekładać na poziom zmęczenia zawodników, ale nie musi, patrząc na dzisiejsze możliwości fizjoterapeutów. Trener Loew zastanawia się nad zmianami w defensywie, gdyż gra obronna jego podopiecznych w meczu z Algierią nie wyglądała najlepiej. Być może do defensywy wróci Philipp Lahm, a swoją szansę otrzymać może również Kevin Grosskreutz, który do tej pory w Brazylii nie wystąpił.

Historia spotkań

Do tej pory te dwie reprezentacje mierzyły się ze sobą 25 razy. 11- krotnie triumfowali gracze znad Sekwany, 9 razy triumfowali Niemcy, zaś pięć spotkań kończyło się remisami. Ostatni mecz tych drużyn miał miejsce  6 lutego 2013 roku. Wtedy lepsi okazali się podopieczni Loewa, wygrywając 2:1. Niemcy wygrywali Trójkolorowymi w meczu półfinałowym mundialu w 1982 oraz 1986 roku. Francuzi ograli naszych zachodnich sąsiadów na MŚ w 1958 roku, w spotkaniu o trzecie miejsce.