Wimbledon. Iga Świątek przegrała w ćwierćfinale

Iga Świątek przegrała z Ukrainką Eliną Switoliną w ćwierćfinale wielkoszlemowego Wimbledonu 5:7, 7:6 (7-5), 2:6. Choć polska tenisistka uzyskała najlepszy wynik w karierze na kortach w Londynie, może stracić prowadzenie w rankingu WTA na rzecz Aryny Sabalenki.

W 2018 roku Iga Świątek wygrała juniorską edycję Wimbledonu, ale na seniorskim poziomie nie notowała w tym turnieju dobrych wyników. Tegoroczny występ w ćwierćfinale był jej pierwszym w Londynie. We wtorek naprzeciwko raszynianki stanęła 28-letnia Elina Switolina. Początek meczu należał do Polki. Szybko przełamała rywalkę, a później odskoczyła na 5:3. Niespodziewanie do głosu doszła Ukrainka, która wygrała cztery kolejne gemy i zwyciężyła całego seta (5:7).

Tenisistki po zakończeniu pierwszej partii miały sporo czasu na konsultacje ze swoimi sztabami. Organizatorzy bowiem rozpoczęli prace nad zasłonięciem dachu z obawy przed opadami deszczu. Po przerwie obie zawodniczki grały dość wyrównanie. Prowadzenie się zmieniało, a o losach rywalizacji miał przesądzić „tie-break”. Tam bardzo dobrze radziła sobie Switolina. Ukrainka objęła prowadzenie 4-1. Mimo to raszynianka się nie poddała i zdołała odwrócić losy spotkania, doprowadzając do remisu.

W trzecim secie prowadzenie objęła Polka. Szybko jednak straciła przewagę. Switolina wygrała pięć gemów z rzędu. Świątek odpowiedziała, ale to nie wystarczyło, by powstrzymać rozpędzoną Ukrainkę. Rywalka wykorzystała swoją szansę i awansowała do półfinału Wimbledonu.

Porażka sprawiła, że liderka światowego rankingu tenisistek może utracić swoje miejsce na rzecz Aryny Sabalenki. Białorusinka musi dotrzeć do finału, aby zdetronizować Polkę. Mecz wiceliderki zestawienia odbędzie się w środę.