fot. PAP/PA

Tenis. Wimbledon: Turniej kobiet i mężczyzn bez punktów rankingowych. Powód? Wykluczenie Rosjan i Białorusinów przez organizatorów

Organizacja ATP, zarządzająca rozgrywkami tenisowymi mężczyzn, poinformowała, że zawodnicy biorący udział w tegorocznym Wimbledonie nie otrzymają żadnych punktów do światowego rankingu. Identyczną decyzję podjęła organizacja WTA, nadzorująca rozgrywki kobiet. Jako powód takiego rozstrzygnięcia wskazano wykluczenie przez organizatorów Wimbledonu z udziału w zmaganiach tenisistek i tenisistów z Rosji i Białorusi.


Pod koniec kwietnia organizatorzy turnieju na londyńskich kortach trawiastych – All England Lawn Tennis Club – poinformowali, że z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, wspieranej z terytorium Białorusi, zawodnicy z Rosji i Białorusi nie będą mogli zagrać w Wimbledonie. Obie główne tenisowe organizacje – ATP i WTA – krytycznie odniosły się do takiego postanowienia. W ocenie tych dwóch podmiotów nadanie sportowcom rosyjskim i białoruskim jest „wystarczającym” rozwiązaniem.

W związku z tym, iż stanowisko All England Lawn Tennis Club nie uległo zmianie, w piątek wieczorem ATP wydała oświadczenie, w którym poinformowało, iż zawodnicy biorący udział w turnieju panów na kortach Wimbledonu nie otrzymają żadnych punktów do światowego rankingu.

„Prawo zawodników jakiejkolwiek narodowości do udziału w turniejach w oparciu o wyniki sportowe, bez dyskryminacji, to podstawa Touru. Decyzja Wimbledonu o wykluczeniu Rosjan i Białorusinów podważa tę zasadę i wiarygodność rankingu ATP. (…) Jeśli okoliczności się nie zmienią, nie widzimy innej możliwości, choć to wielki żal, niż wyłączenie Wimbledonu w 2022 z systemu rankingowego” – napisano w oświadczeniu opublikowanym na oficjalnej stronie internetowej ATP.

Oświadczenie o podobnej treści wystosowała WTA.

„W konsekwencji stanowiska AELTC, w myśl którego nie będzie brać pod uwagę rankingu WTA jako kryterium wstępu do Wimbledonu (…), WTA podjęła trudną decyzję o nieprzyznaniu punktów rankingowych za tegoroczną edycję Wimbledonu” – napisano w oświadczeniu opublikowanym na oficjalnej stronie WTA.

Obie organizacje zaznaczyły jednocześnie, że punkty za rywalizację w Londynie zostaną przywrócone, jeśli dojdzie do porozumienia z organizatorami imprezy.

Sport.RIRM/PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl