TBLK. Derby dla Bydgoszczy

Koszykarki Energi Toruń przegrały po raz trzeci w bieżącym sezonie. Ta porażka jest jednak szczególnie dotkliwa dla kibiców popularnych Katarzynek, ponieważ pogromcą ich ulubionego zespołu okazała się ekipa Artego Bydgoszcz.

W pierwszych dwóch spotkaniach w tym sezonie zarówno w lidze jak i w Pucharze Polski z pojedynków derbowych górą wychodziły Katarzynki. Dlatego podopieczne Tomasza Herkta były przed tym spotkaniem jeszcze bardziej zmotywowane.

W pierwszej kwarcie koszykarki Energi zanotowały fatalny serię. Katarzynki za dużo pozwalały rywalkom zarówno w ataku, jak i obronie. Na parkiecie świetnie radziła sobie przede wszystkim doświadczona środkowa Artego – Amisha Carter, która po pierwszej kwarcie miała na koncie 9 pkt. i 5 zb. Ta odsłona meczu skończyła się wynikiem 14-25.

W drugiej części derbowego pojedynku pierwsze punkty zdobyła nowa zawodniczka Energi Amber Harris. Gra drużyny Elmedina Omanicia nadal jednak się nie układała.. Bydgoszczanki, głównie za sprawą aktywnej Darxii Morris, odskoczyły w pewnym momencie nawet na piętnaście punktów. W drużynie z Torunia pojawiły się problemy z faulami, po trzy przewinienia miały na koncie Agnieszka Makowska, Amanda Jackson i Maurita Reid, która mocno pilnowana była przez rywalki.

Po przerwie Energa nieco przyspieszyła, piąty bieg wrzuciła zwłaszcza rozgrywająca z Jamajki i po kilku minutach trzeciej kwarty przewaga zmniejszyła się do dziesięciu punktów. Pod koniec kwarty za trzy punkty rzuciła Aleksandra Pawlak i na tablicy wyników zrobiło się już tylko 48-54 dla Artego. Zapowiadała się emocjonująca końcówka.

Po celnych rzutach Reid i Pawlak na początku czwartej kwarty, Katarzynki zbliżyły się do rywala na zaledwie jeden punkt. Wówczas trzy zawodniczki z USA Markeisha Gatling, Noel Kuin i Morris zabrały się jeszcze bardziej do pracy i nie dopuściły do tego, by Energa wyszła na prowadzenie.

Co ciekawe, trener Elmedin Omanić podczas meczu nie stawiał na środkowe. Amber Harris, Agnieszka Fikiel i Tijana Ajduković zagrały w sumie przez ok. 26 min. Aktualnie, obie drużyny zrównały się punktami w tabeli Tauron Basket Ligi Kobiet.

Artego Bydgoszcz – Energa Toruń 72:66 (25:14, 20:16, 9:18, 18:18)

Artego: D. Morris 17, M. Gatling 13, A. Carter 11, J. McBride 11, N. Kuin 10, E. Mowlik 6, K. Krężel 3, A. Bekasiewicz 1, M. Koc 0.

Energa: M. Reid 19, A. Jackson 14, R. Harris 10, A. Pawlak 7, A. Makowska 6, A. Fikiel 3, T. Ajduković 2, A. Harris 2, Walich 2, K. Suknarowska 1, M. Misiuk 0.