fot. PAP/EPA

Speedway Grand Prix po raz pierwszy w Tampere

Po raz pierwszy w historii rywalizacja o punkty Indywidualnych Mistrzostw Świata na żużlu rozegrana zostanie w Finlandii. Na torze w Tampere zabraknie lidera cyklu Grand Prix, Krzysztofa Kasprzaka.

Szczególną rolę w przygotowaniu zawodów odegrał były żużlowiec Kai Laukkanen. Na mogącym pomieścić 16 800 kibiców stadionie organizatorzy spodziewają się sporego zainteresowania publiczności. Uraz kolana wykluczył z rywalizacji w Tampere Krzysztofa Kasprzaka. Lider cyklu kontuzji nabawił się podczas drugiej rundy Speedway Best Pairs Cup w Landshut. W jego miejsce na torze pojawi się zawodnik gospodarzy Kauko Nieminen. Jedynym reprezentantem Polski będzie w Finlandii Jarosław Hampel, który obecnie zajmuje trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej.

Na liście startowej znalazł się Australijczyk Darcy Ward, który ze względu na uraz kolana zastanawia się nawet nad przedwczesnym zakończeniem sezonu. Z kontuzją kciuka w zawodach wystąpi Szwed Andreas Jonsson. Do rywalizacji po problemach z obojczykiem wraca Duńczyk Kenneth Bjerre.

Pod nieobecność Kasprzaka kilku zawodników ma szanse na objęcie prowadzenia w klasyfikacji generalnej. 11 oczek do lidera traci zmagający się ostatnio z problemami sprzętowymi Nicki Pedersen. Aż czterech żużlowców zgromadziło po 22 punkty. Są to Jarosław Hampel, Greg Hancock, Chris Holder i sensacyjny zwycięzca pierwszych tegorocznych zawodów, Martin Smolinski. Po słabym początku sezonu odrodzić będzie się chciał zapewne mistrz świata Tai Woffinden. Brytyjczyk, podobnie jak Pedersen i Troy Batchelor, zmaga się z kłopotami technicznymi.

Tor w Tampere jest jednym z najdłuższych w Europie. Jedno okrążenie liczy 400 m. Przy wejściu w łuk zawodnicy mogą osiągać prędkości 122 km/h. Trzecia runda żużlowej Grand Prix rozpocznie się o godz. 18.00.

Lista startowa:

 1. Greg Hancock (USA)
 2. Jarosław Hampel (Polska)
 3. Chris Harris (Wielka Brytania)
 4. Kauko Nieminen (Finlandia)
 5. Troy Batchelor (Australia
 6. Matej Zagar (Słowenia)
 7. Nicki Pedersen (Dania)
 8. Joonas Kylmaekorpi (Finlandia)
 9. Chris Holder (Australia)
 10. Andreas Jonsson (Szwecja)
 11. Niels Kristian Iversen (Dania)
 12. Darcy Ward (Australia)
 13. Tai Woffinden (Wielka Brytania)
 14. Kenneth Bjerre (Dania)
 15. Fredrik Lindgren (Szwecja)
 16. Martin Smolinski (Niemcy)
 17. Juha Hautamaeki (Finlandia)

Sport/RIRM

drukuj