fot. twitter.com/PolskaSiatkowka

Siatkówka. Polscy juniorzy mistrzami świata!

Polscy siatkarze w kapitalnym stylu sięgnęli po złoty medal mistrzostw świata juniorów. W wielkim finale podopieczni Sebastiana Pawlika nie dali żadnych szans Kubańczykom, wygrywając 3:0 (25:20, 25:10, 25:19).


Biało-czerwoni przystąpili do dzisiejszej rywalizacji po pięciosetowej, zwycięskiej batalii z Brazylią (3:2). Więcej czasu na regenerację mieli zawodnicy z Ameryki Północnej, którzy w czterech partiach uporali się z reprezentacją Rosji (3:1). Za faworyta niedzielnego starcia uchodzili jednak nasi siatkarze. Drużyna Sebastiana Pawlika pokonała bowiem w fazie grupowej Kubę 3:0 i chciała nawiązać do sukcesów z 1997 oraz 2003 roku, kiedy to Polska sięgnęła po złoto mistrzostw świata U21.

Choć więcej szans na końcowy triumf dawano biało-czerwonym, nikt nie spodziewał się, że finałowe spotkanie będzie miało tak jednostronny przebieg. Jedynie na początku inauguracyjnej odsłony meczu, do stanu 9:9, oba zespoły grały punkt za punkt. Później na parkiecie dominowali już tylko i wyłącznie podopieczni Sebastiana Pawlika, którzy głównie dzięki zagrywkom Jakuba Kochanowskiego oraz atakom Jakuba Ziobrowskiego wygrali 25:20.

Po zmianie stron Polacy wciąż nadawali ton boiskowym wydarzeniom. Znakomita dyspozycja w polu serwisowym, świetna długimi momentami postawa w obronie i wysoka skuteczność pierwszej akcji sprawiły, że nasi juniorzy szybko odskoczyli rywalom na bezpieczny dystans (14:6). Do końca seta obraz gry nie uległ już zmianie. Biało-czerwoni, bardzo dobrze kierowani przez Łukasza Kozuba, rozbili rywali pozwalając im na zdobycie zaledwie dziesięciu oczek (25:10).

W trzeciej partii ekipa Sebastiana Pawlika postawiła przysłowiową kropkę nad „i”. Kubańczycy trzymali się młodych Polaków jedynie do pierwszej przerwy technicznej (8:6), na którą sprowadził obie drużyny Bartosz Kwolek. Z każdą kolejną upływającą minutą przewaga naszych siatkarzy stawała się coraz bardziej wyraźna (17:11). W efekcie biało-czerwoni – po mocnym ataku Jakuba Kochanowskiego (MVP turnieju) z prawego skrzydła – zwyciężyli 25:19.

Tym samym polscy juniorzy po raz trzeci w historii zostali mistrzami świata. Wcześniej krążek z najcenniejszego kruszcu zdobyły zespoły prowadzone przez Ireneusza Mazura (1997) oraz Grzegorza Rysia (2003).

***

Polska U21 Kuba U21 3:0
(25:20, 25:10, 25:19)

Polska: Tomasz Fornal (10), Bartosz Kwolek (12), Łukasz Kozub (1), Jakub Ziobrowski (12), Norbert Huber (6), Jakub Kochanowski (9), Mateusz Masłowski (libero) oraz Radosław Gil i Szymon Jakubiszak

Kuba: Jose Alvarez, Osniel Hernandez (6), Javier Rojas, Miguel Suarez (14), Adrian Arredondo (3), Miguel Castro (7), Lionnis Rubiera (libero) oraz Marlon Herrera, Raciel Cabrera i Roamy Arce

Sport.RIRM

drukuj