Serie A. Bramkostrzelny Higuain; rekord Buffona; Juve gromi w derbach Turynu

973 minuty bez puszczonego gola w wykonaniu Gianluigiego Buffona, zwycięstwo Juventusu w derbach Turynu, kolejne trafienia Gonzalo Higuaina – to najważniejsze wydarzenia 30. kolejki Serie A. Jak oceniają włoskie media, słaby występ odnotował Kamil Glik. Niechlubną passę kontynuuje Empoli, które nie wygrało jedenastego meczu z rzędu.

Po porażce z Bayernem w Lidze Mistrzów Juventus wyraźnie chciał wrócić na zwycięskie tory. Czasu na odpoczynek nie było, a z tyłu pozostaje wciąż groźne SSC Napoli, które w tym roku jest szczególnie bliskie równorzędnej walki o Scudetto.

Torino FC vs Juventus FCW 33. minucie efektownym uderzeniem z rzutu wolnego na listę strzelców wpisał się Paul Pogba. Chwilę później wynik podwyższył Sami Khedira, który wykorzystał niezdecydowanie obrońców Torino. Stara Dama nie uniknęła problemów – w pierwszej odsłonie kontuzji nabawił się Paulo Dybala. W jego miejsce na murawie zameldował się Alvaro Morata. Były zawodnik Realu w drugiej odsłonie dwukrotnie trafił do siatki rywali, a jego zespół ostatecznie zwyciężył 4:1.

Torino FC vs Juventus FCPrzełomowa dla Gianluigiego Buffona okazała się 48. minuta, kiedy na skutek faulu Alexa Sandro na Bruno Peresie arbiter wskazał na wapno. Legendarny golkiper nie zatrzymał próby Andrei Belottiego. Wcześniej przez 973 minuty nikt nie był w stanie go pokonać, co jest rekordem włoskiej Serie A. Pod względem liczby minut bez puszczonej bramki Buffon wyprzedził Sebastiano Rossiego (929).

SSC Napoli vs CFC Genoa 1893Tempa strzeleckiego nie zwalnia Gonzalo Higuain. Argentyńczyk ma już na koncie 29 goli i zbliża się do rekordu ligi ustanowionego w 1950 roku przez Gunnara Nordahla z Milanu (35 bramek). Do końca sezonu pozostało jeszcze osiem kolejek, a SSC Napoli ma o co walczyć. Po triumfie nad Genoą (3:1) wciąż traci do prowadzącego w tabeli Juve zaledwie trzy punkty.

Miniony weekend nie był udany dla Polaków. Kamil Glik – według włoskich mediów – był jednym z najsłabszych zawodników derbów Turynu. W uzasadnieniu zwracano uwagę, że stoper sprokurował rzut wolny, który później wykorzystał Pogba, a także pozostawił bez krycia Samiego Khedirę przy kolejnym trafieniu. Zdaniem mediów w drugiej odsłonie Polak powinien obejrzeć drugą żółtą i w konsekwencji czerwoną kartkę.

Empoli FC vs US PalermoWiele pracy w starciu Empoli z Palermo (0:0) nie miał Łukasz Skorupski. W ofensywie nie błyszczał Piotr Zieliński, który po godzinie gry został zmieniony. Zwycięskiej passy nie podtrzymała Roma. Wojciech Szczęsny skapitulował po strzale Ivana Perisicia, a jego zespół zremisował z Interem 1:1. Całe spotkanie w barwach Hellasu Werona rozegrał Paweł Wszołek, zaś z ławką rezerwowych Fiorentiny wciąż nie rozstaje się Jakub Błaszczykowski.

W tabeli Serie A na czele jest Juventus. Przewaga Starej Damy nad drugim SSC Napoli wynosi trzy oczka. Pewna trzeciego miejsca może być na razie Roma. 60-punktowy dorobek rzymian jest o pięć oczek lepszy od bilansu ścigających ich Fiorentiny i Interu. Torino Kamila Glika jest 13., zaś dwa oczka wyżej plasuje się Empoli Piotra Zielińskiego i Łukasza Skorupskiego.